Teadlased võiksid agaramalt taotleda hinnatud grante

Igal aastal jagab Euroopa Teadusnõukogu (ERC) miljardeid eurosid uurimistoetusi. Aastate jooksul on neist osa saanud ka Eesti teadlased, kuid teiste riikidega võrreldes on meil taotlejaid olnud pigem vähe. Grandikeskuse andmed näitavad aga, et Tartu Ülikooli (TÜ) teadlaste hulgas oleks paljutõotavaid taotlejaid küll.

Grandikeskuse juhataja Taivo Raud ütleb, et viimastel aastatel on TÜ-sse tulnud keskmiselt üks ERC grant aastas. Ühes kolleegi, projektitaotluste kirjutaja Eveli Kuusega on nad arutanud, et tulevikus võiks igal aastal olla kõikides TÜ valdkondades vähemalt üks grandisaaja. Ent unistus saab reaalsuseks vaid siis, kui teadlased senisest aktiivsemalt ERC grante taotlevad.

Sellest aastast alates jagab ERC teadlastele uurimistoetusi programmi „Euroopa horisont“ raames, mis kestab 2027. aasta lõpuni. Programmi kogueelarve küündib üle 95 miljardi euro, ERC eelarve sellest on 16,1 miljardit eurot. ERC on üks suurimaid alusuuringute rahastajaid Euroopas.

Taivo Raud selgitab, et ERC toetuste saamisel on tähtis teadlaste endi initsiatiiv, sest tegemist on individuaalgrantidega, mille keskmes on teadlane ja tema uuenduslik idee. „Need toetused on Euroopa tasandil väga olulised ja nende vastu tuntakse suurt huvi. Konkurents on tihe ja kui õnnestub grant saada, siis see on väga suur, lausa märgiline asi,“ ütleb Raud. ERC grant annab teadlase karjäärile tugeva tõuke – ühest küljest lisab see tuntust, teisest küljest aitab teha süvenenult teadustööd, sest toetussumma jääb tavaliselt 1,5–2,5 miljoni euro vahele.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast Universitas Tartuensis.