Teaduskohvik võtab luubi alla bioloogia ränis.

Professorid soovivad teaduskohvikus näidata, kuidas bioloogid koguvad tänapäeval suuremahulisi andmeid ning kuidas nende põhjal analüüsida geenide koostööd läbi dünaamiliste protsesside raku sees ning rakkude vahel. Loenguid illustreerivad 2D ja 3D pildid geenidest, rakkudest ja paljust muust.

Bioinformaatika (Bioinformatics, Computational Biology) on mitmest teadusharust koosnev uurimisvaldkond, mille peamiseks eesmärgiks on arvutuslike meetodite väljatöötamine bioloogiliste ülesannete uurimiseks. Üks peamisi põhjuseid, miks kasutatakse arvuteid on loomulikult tingitud andmete mahtudest, millega käsitsi pole tänapäeval enam midagi teha. Arvutite abil saab otsida andmetest olulisi "mustreid" ja seoseid, mida käsitsi ei suudaks. Samuti saab arvuti abil andmeid visualiseerida, võimaldades toorandmetele peale vaadata.

Räni on üks peamisi materjale mida kasutatakse tänapäevaste mikrokiipide ja teiste pooljuhtelemetide tootmiseks. Sellest ainest sõltub ka taimede struktuurne tugevus ja see on maakoores hulga poolest teisel kohal. Räni leidub peaaegu igas inimese rakus ning paljude loomade ja taimede jaoks on see hädavajalik aine, mis tagab nende stabiilse kuju.

Professor Denis Thieffry ja professor Jaak Vilo annavad ülevaate oma töödest bioinformaatika vallas ning räägivad matemaatika, bioinformaatika ja molekulaarbioloogia omavahelistest seostest. Professor Denis Thieffry Prantsusmaalt (Vahemere Marseille Ülikool) uurib bioinformaatikat ja arengubioloogiat, professor Jaak Vilo (Tartu Ülikool) erialaks on bioinformaatika, bioloogiliste probleemide lahendamine arvutuslike meetodite abil.

Teaduskohviku ettekandeid saab jälgida ka otseülekandena aadressil http://video.ut.ee

Lisainfo: Sabine Brauckmann, TÜ Raamatukogu Teaduskeskuse vanemteadur, sabine.brauckmann@ut.ee ja http://utlib.ut.ee/index.php?e_id=3&p_id2=62
Katrin Jäme, tel 51 56 766, katrin.jame@ahhaa.ee

Karin Volmer