Teaduskohvikus arutletakse elu vorme

Esitades loengusarja Dublini ülikoolis, küsis Austria füüsik Erwin Schrödinger julge küsimuse "Mis on elu?" Nendes loengutes võrdles ta elu ja elu nähtusi mitteperioodilise kristalliga, järgides Austria traditsiooni elu eripärade põhjendamisel. Mõni aasta hiljem avaldas ta samanimelise raamatu, millest sai kohe bestseller. Siiski ei vastanud raamat pealkirjas esitatud küsimusele.

Teaduskohvikus otsivad sellele vanale küsimusele uusi lähenemisi Tartu Ülikooli füüsik prof Jaak Kikas ja Pittsburghi ülikooli filosoof prof Urich Krohs. Loengu käigus otsivad nad vastuseid küsimustele:

• Kui tehniline süsteem, näiteks arvuti, suudab simuleerida elu (A-elu), kas see tähendab, et see on üks elu vorme?
• Kui on olemas erinevus loodusliku organismi (B-elu) ja arvutimängu (A-elu) vahel, siis milline see erinevus on? Kas neil on erinevad funktsioonid?
• Mida tähendab see kui me räägime organismide funktsioonidest ja (biokeemilistest) masinatest?

Loengule on teretulnud kõik huvilised. Loeng toimub sarjas "Elupilte kujutades", mida korraldavad Tartu Ülikooli raamatukogu teaduskeskus ja AHHAA teaduskeskus.

Info sarja teiste loengute kohta: http://utlib.ut.ee/index.php?e_id=3&p_id2=62&p_id3=89

Lisainfo: Sabine Brauckmann, Tartu Ülikooli teaduskeskuse erakorraline vanemteadur, tel 737 5750, e-post sabine@ut.ee

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39995","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]
Professor Ulrich Krohs alustas õpinguid biokeemia alal Tübingeni ülikoolis ning sai diplomi 1989. aastal. Samal ajal õppis ta ka filosoofiat Aacheni tehnikakõrgkoolis, kus sai doktorikraadi 1994. aastal. Edasi töötas ta Hamburgi ülikooli filosoofiaosakonnas, keskendudes uurimistöös Platonile, modaalloogika teooriale ning eluteaduste filosoofiale. 2004. aastal sai ta habilitatsiooni ning uurimistoetuse tööks Konrad Lorenzi instituudis Altenbergis, Austrias. Ühtlasi oli ta ka Viini ülikooli külalisprofessor. 2008. aastal kutsus USA Pittsburghi ülikooli teadusfilosoofia keskus ta külalisuurijaks. 2009. aastast töötab ta Bielefeldi ülikooli filosoofia instituudis.

TÜ füüsika instituudi materjaliteaduste osakonna juhataja professor Jaak Kikas omandas doktorikraadi tahkiste füüsikas 1979. aastal. Tema teadustöö hõlmab optilise kõrgresolutsiooniga spektroskoopia korrastamata kuivainete (klaaside, polümeeride, molekulaarsete süsteemide jm), foto-indutseeritud muutusi tahkistes ja nende rakendused. Viimastel aastatel huvitub professor Kikas eelkõige nanomaailmast, mis pakub huvitavaid väljundeid biomeditsiinis ja füüsikas.



Mehis Tuisk
Tartu Ülikool
pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 581 04 946
e-post: mehis.tuisk@ut.ee