Teadusmaleva noored arendasid Eesti võimekust kosmosesatelliite testida

Tartu observatooriumi ja Tartu ülikooli teadusmalevas osalejad ehitasid nelja nädala jooksul Helmholtzi puuri, mille abil saab tekitada ruumis kontrollitavat magnetvälja ning testida tulevaste ESTCube’i satelliitide magnetilisi omadusi enne nende orbiidile saatmist. Ettevõtlikud noored tutvustavad teadusmalevas õpitut esmaspäeval, 17. augustil kell 16 TÜ muuseumi valges saalis.

Helmholtzi puuri ehitamisega andsid teadushimulised noored olulise panuse Eesti arengusse, leidis teadusmaleva eestvedaja, Tartu ülikooli õppeprorektor Mart Noorma. „Tuleviku Eesti on arenguvõimeline vaid siis, kui tänased noored, tulevased üliõpilased, teadlased ja ettevõtjad on need, kes mõtlevad piirideta. Kuna Eesti ajalugu kirjutatakse juba täna, siis on oluline, et noored näeksid ja kogeksid võimalikult vara, et oskus mõelda laialt, kasutada teadmisi erinevatest eluvaldkondadest ning avastada ja luua, on see, mis loob iseendas ja ühiskonnas lisaväärtust,“ ütles Noorma.

Puuri ehitamine on nii oma teoreetilise ettevalmistuse kui ka valmisehitamise poolest täpne ja nõudlik töö. Tegeleda tuli juhtelektroonika ja tarkvara arendamisega ning füüsikaliste stimulatsioonidega – ja seda kõike ilma otsese juhendamiseta.

„Juhendajate roll oli malevlasi toetada, sekkudes protsessidesse võimalikult vähe, sest reaalainetega tegelemise võlu on ise midagi valmis ehitada ja tööle panna. Vaid ise eksides, otsides ja uuesti lahendades said malevlased õpikogemuse, mis toetab nende edasisi tegevusi igapäevaelus, koolis ja tulevikus ka ülikooli astudes – see on oskus ise õppida ja lahendusi otsida,“ rääkis teadusmaleva vanem, Tartu ülikooli füüsikatudeng ja telesaate Rakett 69 viienda hooaja võitja Karl Reinkubjas.

„Töötasime teadusmalevas põhimõttel, et malevlased arutavad ja loovad oma ideed iseseisvates uurimisrühmades. Meeskond arenes tänu elavale arutelule, kus iga malevlane sai näidata ja õpetada teistele meeskonnaliikmetele oma tugevusi. Vaid ühine uudishimu ja iga liikme panus viis lõpuks eduka ülesande täitmiseni,“ sõnas Reinkubjas.

Teaduse erinevaid tahke tutvustati ka läbi teiste ülesannete. Näiteks püstitasid malevlased Tartu ülikooli Physicumi katusele kuus meetrit kõrge ja 7,2 meetrit laia amatöörraadio antenni ning analüüsisid ESTCube-1 poolt kogutud andmeid.

Teadusmalevas osales kolmteist gümnasisti Eestist ja Lätist. Osalejad valiti kandidaatide hulgast välja seniste tulemuste alusel õppetöös, olümpiaadidel või Rakett 69 saates.

Teadusmalev toimus juba neljandat korda. Ettevõtlikke malevlasi toetas stipendiumiga Tartu Hansa Rotary klubi.

Loe ka ERR Novaatori kajastusi teadusmalevast

5.07 "Ettevõtlikud naised toetavad andekate noorte teadusmalevat"
14.07 "Teadusmalev: andekad teadusmaleva noored ehitavad Helmholtzi puuri"
20.07 "Teadusmalev - nädal täis tööd"
31.07 "Teadusmaleva seiklusi täis kolmas nädal"

Lisainfo: Karl Reinkubjas, TÜ füüsika tudeng, teadusmaleva vanem, tel: 55561561; e-post: karl.reinkubjas@estcube.eu;
Mart Noorma, Tartu ülikooli õppeprorektor, teadusmaleva eestvedaja, tel: 5239159, e-post: mart.noorma@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja