Teaduspark alustas Tartu Ülikooli Delta ettevõtlusmajas uut inkubatsiooniprogrammi

Vahetult enne kriisi algust kolis osa teaduspargi meeskonnast Tartu Ülikooli Delta keskuse ettevõtlusmajja. Eriolukorra lõppedes avas seal uksed uus 48 töökohaga teaduspõhise ettevõtluse vabakontor, kus töötavad teiste seas Eesti Energia arendajate tiim ning idufirmad SpaceIT, FutuClass ja Salv Technologies. Lisaks inkubatsiooniga liitunud ettevõtetele on alates 1. juunist võimalus töökohta rentida ka teistel iduettevõtlusest nakatunud vabakutselistel ja väiksematel tiimidel.

„Delta keskuse ettevõtlusmajja kolimise eesmärk on luua rohkem võimalusi teaduspõhiste ettevõtete arenemiseks ja tekkimiseks,“ selgitas Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits. „Alates 2017. aastast toetame Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatorina (ESA BIC Estonia) aktiivselt kosmosetehnoloogia ja -andmetega tegelevaid ettevõtteid. Sel aastal alustasime inkubatsiooniprogrammi S2B Launchpad, et toetada teadus- ja teadmismahukate äriprojektide turulejõudmist ning suurendada investeerimisvalmidust. Inkubaatori tiimid koos idufirmadest kogukonnaliikmetega teevad S2B Launchpadi vabakontorist ideaalse keskkonna uute ideede arendamiseks,“ täpsustas Kurvits.

S2B Launchpad on Tartu Teaduspargi loodud kaheaastane inkubatsiooniprogramm. Sellesse saavad kandideerida tiimid ja idufirmad, kellel on teaduspõhine, nutikas ja kiiresti kohandatav osalise teostusega idee, mida on võimalik klientide peal katsetada. Kõige olulisem on tiimi motivatsioon liikuda kiiresti ja fokuseeritult ideest tooteni ja seejärel klientide ja investoriteni. Liituda saavad valitud tiimid, kes on saatnud jooksva kuu 15. päevaks oma taotluse ja osutuvad valituks.

„Eestis on mitukümmend ülikoolidest välja kasvanud hargettevõtet (ingl spin-off), kuid potentsiaali uute ettevõtete tekkimiseks on mitu korda rohkem. Ülikoolis tehakse sageli alusuuringud, sõnastatakse tehnoloogiline kontseptsioon ning tehakse esmased katsed ehk jõutakse idee tõendamiseni,“ selgitas Tartu Teaduspargi ettevõtlusinkubaatori juht Hanna-Liis Remmelg. „Turuvalmidus ja investorite huvi tekib aga alles siis, kui on olemas töötav prototüüp ning positiivne tagasiside turult. S2B Launchpadi programm ongi mõeldud selle protsessi kiirendamiseks ja riskide maandamiseks. Kogenud mentorite ja teaduspargi töötajate toel tehakse kindlaks loodud lahenduse äripotententsiaal ning võimalik turutühimik,“ täpsustas Remmelg.

Sihtasutuse Tartu Teaduspark asutasid Tartu linn ja maakond, Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool ja Tartu Ülikooli füüsika instituut 1992. aastal esimese omalaadse organisatsioonina Balti riikides. Tartu Teaduspargi kui innovatsiooni tugistruktuuri missioon on toetada teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete teket, arendamist ja tegevust, pakkudes taristu- ja äriarendusteenust Tartu piirkonnas.

Lisateave: Andrus Kurvits, SA Tartu Teaduspark juhatuse liige, 512 6584, andrus@teaduspark.ee