Teadusülikoolide võrgustik The Guild kutsub üles tõhusamale akadeemilise vabaduse kaitsele

Akadeemiline vabadus on üks Euroopa Liidu aluspõhimõtteid, mille otsustav kaitsmine peab olema nii Euroopa Komisjoni kui ka teiste Euroopa Liidu institutsioonide eesmärk. Seepärast esitas rahvusvaheline teadusülikoolide võrgustik The Guild Euroopa Komisjonile pöördumise ettepanekuga luua Euroopa Liidus akadeemilise vabaduse tõhusamaks kaitsmiseks ja toetamiseks ombudsmani ametikoht. Võrgustiku liikmena on pöördumisega liitunud ka Tartu Ülikool.

Pöördumine on ajendatud tõsiasjast, et viimastel aastatel on nii Euroopas kui ka mujal maailmas tõstnud pead populistlikud jõud, mis seavad kahtluse alla teaduse rolli ja akadeemilise vabaduse olulisuse. „Kuigi Eestis on akadeemilise vabadusega kõik hästi, on hoiatavaid näiteid Euroopaski, kus mõnes riigis on poliitiline võim korduvalt takistanud teadusasutuste tööd. Need on suundumused, mis mõjutavad pikemas plaanis teaduse konkurentsivõimet ja süvendavad innovatsioonilõhet,“ selgitas Tartu Ülikooli akadeemiline sekretär Tõnis Karki. Tipptasemel teadustöös ja sellega seotud õppes on äärmiselt oluline säilitada vabadus teha sõltumatult tõenduspõhiseid uuringuid.

Võrgustik väljendab pöördumises muret ohtude pärast, mis piiravad akadeemilist vabadust, ning kutsub Euroopa Liitu kaitsma seda vabadust ja Euroopa teadlasi nii kodu- kui ka välismaal. Seejuures nähakse võtmerolli Euroopa Kohtul ning kutsutakse Euroopa Komisjoni üles seadma ametisse ombudsman, kelle ülesanne oleks reageerida akadeemilise vabaduse rikkumistele erapooletult, kiirelt ja tõhusalt, lähtudes Bonni akadeemilise vabaduse deklaratsioonist.

The Guild juhib tähelepanu, et akadeemilise vabaduse kaitsmisel on äärmiselt tähtis kindlustada ülikoolide institutsionaalne autonoomia. Ülikoolid peavad olema turvalised kohad, mis hoiavad ideede mitmekesisust, on kaasavad ja pakuvad turvalist kohta avalikuks debatiks. Võrgustik kutsub üles kaitsma kõiki akadeemilistes aruteludes osalejaid vihakõne, vägivalla, ahistamise ja mis tahes muul moel diskrimineerimise eest.

Tutvu pöördumise täistekstiga siin (inglise keeles).

Lisateave: Tõnis Karki, Tartu Ülikooli akadeemiline sekretär, 529 7917, tonis.karki@ut.ee