Tehislihastega tegelevad Euroopa teadlased tutvustavad koolinoortele eriala tulevikku

Tänasest 29. jaanuarini kohtuvad Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis Euroopa materjaliteadlased, et tutvustada valdkonna uusimaid uurimistulemusi ja tehnoloogiaid. Reedel, 29. jaanuaril saavad tippteadusest osa kõik huvitatud koolinoored ja õpetajad, mil tehnoloogiainstituut avab uksed ja tutvustab arukaid materjale ning nende seoseid tulevikurobootikaga.

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja süsteemide labori korraldatava rahvusvahelise töötoa „Modelleerimise ja ioonsete elektroaktiivsete polümeeride” peakorraldaja, Tartu ülikooli polümeersete materjalide ja tehnoloogiate professori Alvo Aabloo sõnul on tegu Euroopa ühe suurima tehislihastega tegelevate teadlaste kokkusaamisega.

„Eesti teaduse ja tööstuse arengule on selline rahvusvaheline töötuba ääretult oluline, sest see aitab kaasa parema koostöö saavutamisele teiste tippteaduskeskuste ja ülikoolidega,“ rõhutas Aabloo.

Töötoa näol on tegemist MICACT võrgustiku kohtumisega, mis pakub erineva teadusliku taustaga noorteadlastele võimaluse arendada oma teadmisi ja oskusi ekspertide juhendamisel. Üritusest võtavad osa teadlased Tartu, Cergy Pontoise’i, Linköpingi, Darmstadti ja paljudest teistest ülikoolidest.

Valdkonna ja Eestis tehtava teadustöö tutvustamiseks toimub kohtumise viimasel päeval, reedel, 29. jaanuaril algusega kell 14 koolinoortele suunatud Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi (Nooruse 1) avatud uste päev.

Koolinoortele tutvustatakse arukaid materjale ning selgitatakse, kuidas neid saab kasutada tulevikurobootikas. Lisaks näidatakse nüüdisaegset inimese ja arvuti vahelist suhtlust ning tehakse ringkäik instituudi laborites.

Avatud uste päeva üks korraldaja Arko Kesküla rääkis, et Lähis-Ida kroonikud kirjeldasid juba 13. sajandil masinaid, mis olid võimelised serveerima teed või esitama eelprogrammeeritud muusikapalasid – neid seadmeid võib pidada kaasaegsete robotite kaugeteks esivanemateks.

„Ent täpselt nagu tänapäevased robotid erinevad funktsionaalsuselt ja ehituselt oma 800 aasta vanustest eelkäijatest, tuleb eeldada sama radikaalseid muudatusi ka tuleviku masinatest,” ütles Kesküla, viidates, et Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis on noorel reaalne võimalus läbi arukate materjalide, nagu tehislihased, uurimise ja arendamise tuleviku masinate loomisprotsessi panustada.

Lisainfo: Alvo Aaboo, TÜ polümeersete materjalide tehnoloogia professor, tel: 507 8356, e-post: alvo.aabloo@ut.ee;
Arko Kesküla, TÜ tehnoloogia instituudi avatud uste päeva korraldaja, tel: 566 73210, e-post: arko@ut.ee.

Virge Tamme