Tervitus audoktorite nimel

Loe meditsiinigeneetika audoktoriks valitud Helena Kääriäineni tervitust audoktorite nimel.  Professor Kääriäinen on Turu Ülikooli Keskhaigla kliinilise geneetika osakonna juht, keda Tartu Ülikool tunnustab väljapaistvate saavutuste eest meditsiinigeneetikaalases teadus- ja arendustöös ning pikaajalise tulemusliku koostöö eest meie teadlastega.

Austatud rektor ja linnapea! Lugupeetud audoktorid ja doktorid! Hea akadeemiline pere! Mul on au tervitada teid sel aastal promoveeritud audoktorite nimel.

Minu jaoks oli Tartu Ülikooli audoktori nimetuse saamine suur au ja üllatus. Olen kindel, et kõik teised audoktori tiitliga pärjatud tunnevad samamoodi. Miks anti see austav tiitel just mulle? Usun, et seepärast, et mul on olnud juba 1990-ndate algusest suurepärane võimalus teha koostööd Eesti kolleegidega – nii kliiniliste geneetikute kui ka Eesti geenivaramu maailmakuulsate asjatundjatega.

Tartu Ülikool on väga lugupeetud ülikool. See on vanim ja suurim, enim erialasid õpetav ülikool Eestis. Samuti on see maailma ülikoolide edetabelites kõrgel kohal. Tartu Ülikool asutati 1632. aastal kolmekümneaastase sõja ajal ja selle asutamisüriku allkirjastas ametlikult Rootsi kuningas Gustav II Adolf, kes olevat tol ajal olnud sõjalaagris.

Nii on Tartu Ülikooli algus üsna sarnane minu ülikooli omaga. Helsingi Ülikool asutati samuti Rootsi ülikoolina 1640. aastal, kaheksa aastat hiljem kui Tartu Ülikool. Selle algne nimi oli Turu Kuninglik Akadeemia. 1809. aastal viidi ülikool üle Helsingisse ja see sai nimeks Keiserlik Aleksandri Ülikool Soomes. Kui Soome iseseisvus – see toimus Eestiga umbes samal ajal –, muudeti ülikooli nimi Helsingi Ülikooliks.

Mis nendes kahes ülikoolis, ja tegelikult üldiselt kõigis ülikoolides, nii head on? Minu arvates on see teadusvaldkondade paljusus. Tõelistes ülikoolides, nagu seda on Tartu ja Helsingi ülikool, tehakse õppe- ja teadustööd paljudel akadeemilistel erialadel. Tänapäeva maailmas, kus mõnikord näib, et hindame majandusedu rohkem kui tõelist kultuuri ja haritust, on sedalaadi ülikoolidel üha tähtsam roll. Sõna ülikool tuleb ladina keelest, kus universitas magistrorum et scholarium tähendab vabas tõlkes õpetajate ja õpetlaste kogukonda.

Tallinn on suurem kui Tartu, kuid usun, et tänu ülikoolile on Tartu Eesti teaduse ja kultuuri keskus ning see teeb Tartu väga eriliseks: seda erilist õhustikku võib Tartu tänavatel jalutades peaaegu sisse hingata.

Tänavune aasta on olnud erandlik. Kui mitte varem, siis nüüd oleme aru saanud, et me pole lihtsalt Soome ja Eesti – me oleme üks maailm. Me kõik elame ühel ja samal planeedil. Vajame üksteist võitluses pandeemiaga. Vajame üksteist kliimamuutuste leevendamisel. Vajame üksteist võitluses valeuudiste vastu. Ja muidugi vajame üksteist teaduses. Kõiges selles on ülikoolidel väga tähtis osa.

Nende sõnadega soovin veel kord kõigi värskete audoktorite nimel tänada Tartu Ülikooli. Noortele doktoritele, keda, nagu kuulsin, on üle saja, soovin palju edu. Soovin meile kõigile tervist ja õnne! Suur tänu!