Toivo Maimets valiti üleeuroopalise teadusorganisatsiooni nõukokku

Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktor professor Toivo Maimets valiti 21. oktoobril Berliinis toimunud üle-Euroopalise teadusorganisatsiooni Science Europe (SE) asutamiskongressil Eesti esindajana ühenduse nõukogu liikmeks.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"37939","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Science Europe'i näol on tegemist uue teadusorganisatsiooniga, kelle seitsme asutajaliikme hulka kuulub ka Eesti Teadusfond.

Prof Maimetsa sõnul puudus rahvuslikel teadusorganisatsioonidel siiamaani esindus, kelle kaudu aktiivselt mõjutada Euroopa teaduspoliitikat. "Olemasolevad oragnisatsioonid EUROHORCS ja Euroopa Teadusfond ei olnud mitmetel põhjustel selleks sobivad. Samas on aga käimas uue raamprogrammi ja Euroopa teadusinitsiatiivide loomine, mille sisu ei saa jätta vaid poliitikute, ametnike ja Brüsselis asuvate tuhandete lobistide hooleks. Viiekümne teadusorganisatsiooni kohalolek Berliinis näitab, et on olemas nii valmisolek kui vajadus uueks suhtlemiseks Euroopa tasandil," ütles Maimets.

Organisatsioon ühendab Euroopa teadusorganisatsioone, kes on tegevuse ja eelarve mõttes oma riikide teadussüsteemis mõjukad, peamiselt riigieelarvest finantseeritavad ning omavad olulist poliitilist sõltumatust teaduslike finantsotsuste tegemisel. SE esindab oma liikmete ühiseid huve Euroopa teadusmaastikul ning suhtleb erinevate oluliste partneritega. Samuti analüüsib ühendus pidevalt erinevate teadusalade olukorda Euroopas, identifitseerib vajakajäämised ja koordineerib liikmete koostööd nende ületamisel. Eesmärgiks on avalikkuse poolt finantseeritava teadus- ja innovatsioonitegevuse mõju maksimeerimine, mis panustaks oluliselt majanduse arengusse ja suurendaks sotsiaalset heaolu Euroopas.

Juriidiliselt asutati teadusorganisatsioon juba 6. septembril Brüsselis. Berliini konverentsil toimus ülejäänud Euroopa teadust finantseerivate ja teadustööd läbiviivate organisatsioonide ühinemine ühendusega.
Ametlikul asutamiskongressil pandi paika Science Europe'i protseduurireeglid, kuue teaduskomitee moodustamine ja tööpõhimõtted, uute liikmete valikukomitee tööpõhimõtted ning liikmemaksude moodustumise põhimõtted. Samuti kinnitati organisatsiooni tööplaan ning eelarve.

Ühenduse presidendiks valiti Paul Boyle (Ühendkuningriik), asepresidentideks André Syrota (Prantsusmaa) ja Pär Omling (Rootsi). Nõukogu liikmeteks Frenci Damsar (Sloveenia), Matthias Kleiner (Saksamaa), Christoph Kratky (Austria), Toivo Maimets (Eesti), Karl Ulrich Mayer (Saksamaa), Elisaabeth Monard (Belgia) ja József Pálinkás (Ungari).

Lisainfo: Toivo Maimets, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktor, 737 5028, 527 7002, toivo.maimets@ut.ee