Tõnu Lehtsaare hingehoidlik mõtisklus karismaatilisusest

Seni on iga kuu esimesel esmaspäeval Tartu Ülikooli senati saalis toimunud ülikooli töötajate nõustaja-kaplani Tõnu Lehtsaare kaplanitund. Sel kuul saab selle asemel lugeda või kuulata Lehtsaare mõtisklust karismaatilisusest.

Küsimusele, kes on karismaatiline isiksus, on vastatud väga erinevalt. Tavaliselt kirjeldatakse karismaatilist isikut mingite tunnuste kaudu nagu näiteks köitvus, kaasatõmbavus. Oleme harjunud rääkima karismaatilistest juhtidest. Sõnal charisma on nii religioosne kui ka sekulaarne tähendus.

Usulises mõttes tähendab charismata (kr) Jumala andi või antut. See võimekus, mida Jumal oma vaimu kaudu inimesele annab, kannab vaimuanni nime. Selles tähenduses on karismaatik see, kes on saanud Jumalalt anni. Karismaatiline liikumine koondab anni saanud või ande taotlevaid inimesi.

Sekulaarses mõttes tähendab karismaatilisus ennekõike isikuomadusi või ka juhtimisstiili. Karismaatilisuse põhinäitaja on võime kaasata ja innustada inimesi. Karismaatiline isiksus on see, kelle eeskuju ja ideed on vaimustust tekitavad, kaasahaaravad, nakkavad.

Ühes hiljutises uurimuses Tskhay jt (2018) selgus, et karismaatilisus on üldinimlik tunnus. Autorite tähelepanek oli, et karismaatiline isik ja karismaatilisus on midagi, mis võib avalduda iga inimese juures ka tava- ehk argisituatsioonides. Karismaatilisus võib aga ei pruugi olla seotud juhtimise või juhipositsiooniga.

Selgub, et karismaatilisus kirjeldub kahe suure mõõtme kaudu, milleks on mõjusus (influence) ja avatud lahkus (affability). Konkreetselt selgus, et karismaatilisus väljendub kuue tunnuse kaudu. Karismaatik on inimene, kes

  1. teise seas viibides pälvib tähelepanu;
  2. suudab teistele mõju avaldada;
  3. oskab inimgruppi juhtida;
  4. paneb teisi tundma ennast vabalt ja loomulikult;
  5. naeratab teistele sageli;
  6. suudab kõigi inimestega suhelda.

Sealjuures on inimeste hinnangud oma karismaatilisuse määrale ja teiste hinnangud kellegi karismaatilisuse määrale suhteliselt kokkulangevad. See näitab veelkord, et meil on suhteliselt sarnane arusaam sellest, mida karismaatilisus tähendab.

Karismaatiline juhtimisstiill rajaneb juhi võimel kaasata teisi inimesi, luues nendes pühendumise, ühtekuuluvuse ja missioonitunde. Karismaatilised liidrid omavad sügavat sisemiselt tunnetatud missiooni ja on veendunud selle õigsuses. Võiks öelda, et karismaatiline juht on see, kes tõmbab teisi kaasa selles, millesse ta ise usub.

Karismaatiliste juhtide riskikohtadeks on arrogantsi ja eneseimetluse tekkimine, võimetus taluda teisi andekaid enda kõrval ja võimetus toime tulla probleemidega, mis varjutavad nende sära. Omaette teemaks organisatsiooni jaoks saab elu pärast karismaatilise juhi lahkumist.

On karismaatilisus and või on see õpitav? Mina usun, et see on kasvamise tee nendele, kes on nõus seda teed astudes vaeva nägema. Karismaatilisus on nagu teemant, mis tahab lihvimist.

Olge hoitud!

Loe või kuula ka Lehtsaare aprillikuu mõtisklust tarkusest.