Tõnu Lehtsaare hingehoidlik mõtisklus tarkusest

Seni on iga kuu esimesel esmaspäeval Tartu Ülikooli senati saalis toimunud ülikooli töötajate nõustaja-kaplani Tõnu Lehtsaare kaplanitund. Sel kuul saab selle asemel lugeda või kuulata Lehtsaare mõtisklust tarkuse teemal.

Ülikooli on nimetatud teadmiste templiks. Selle templi olemuseks on tarkuse otsimine ja levitamine. Olen mõelnud selle peale, mis asi see tarkus siis on. Eri keeltes ja mõttesuundades on tarkusel erinev tähendus.

See, et tarkust on raske defineerida, ei tähenda, et tarkust pole olemas. Võib-olla ongi nõnda, et kõige olulisemat elus on raske sõnadega seletada. Olgu selleks näiteks sõprus, armastus, usaldus või kohusetunne.

Tarkuse tähendusest saame paremini aru siis, kui saame kedagi või midagi targaks nimetada. Tark inimene, tark otsus, talupojatarkus, elutarkus – need sõnad avavad meile midagi tarkuse olemusest.

Ka rumaluse nägemine ja kogemine paneb meid tarkust hindama. Rumalus on tarkuse puudumine, nii nagu pimedus on valguse puudumine. Et rumalus lõpeks, tuleb tarkust levitada. Et ööst saaks päev, peab valgus tõusma.

Tarkus ei taandu ühele asjale. Teadmised on targa inimese tunnus. Kuid inimene, kes teab palju, võib olla mingis teises tähenduses üsna rumal. Näiteks võib palju teadja oma eluga üsna kehvasti hakkama saada. See tähendab, et ainult teadmistest ei piisa.

Lugesin ühest sõnaraamatust, et tarkus tähendab nelja asja.

  1. Tarkus tähendab mõistmist. Tark on see, kes saab aru. Seepärast on tarkus seotud realiteeditundega, asjade sügavuti mõistmisega, tegelikkusetajuga. Fanaatikud, utopistid, soovmõtlejad ja unelejad võivad paremal juhul olla vaid teel tarkuse poole.
  2. Tarkusega on seotud avastuslikud kogemused. Insight, äratabamine, avastusest osasaamine. Minu arust pakub just teadus seda uue teadmise sisemist valgust, mis tekib senisest teadmatuse piirist üle astudes.
  3. Tarkuse tunnus on võime näha oma tegusid, otsuseid ja samme tuleviku vaatenurgast. Öeldakse, et haridusvalla otsused on pika vinnaga. Lähevad aastad ja me näeme, mida näiteks tähendab Euroopa kõrgharidusele 3 + 2 süsteem. Tark mitte ei astu sammu, vaid ta teab, kuhu poole see samm viib.
  4. Tarkus on praktiline. See aitab konkreetsete probleemidega toime tulla. Selles mõttes võib olla hea teooria väga arukas ja praktiline. Tädi Maali võib olla tark, sest ta teab, kuidas asjad käivad, ja ta tuleb eluga hästi toime.


Teadmiste templis püütakse targaks saada. Tarkus on rohkem olemine kui omamine. Kui ei oska olla, siis on tarkus otsas. Pühakiri soovitab, et kui kellelgi on puudu tarkusest, siis ta palugu Jumalalt. Vanas testamendis on mõte, et õnnis on inimene, kes leiab tarkuse, ja inimene, kes jõuab arusaamisele, sest sellest on rohkem kasu kui hõbedast ja rohkem tulu kui kullast. Kõlab nagu rahvuseepos.

Olge hoitud!