Tööstusmagistrantuur avab uued võimalused koostööks ettevõtetega

TÜ arvutiteaduse instituut alustab 2018. aasta kevadsemestril Eestis ainulaadse õpinguvormiga. Valitud magistrandid saavad läbida praktika, magistritöö ja osa õppekava aineid partnerettevõttes. Tudengitele tagatakse samal ajal stipendium, et säiliks motivatsioon õpingud nominaalajaga läbida.  

Eesti tööturul on IT-eriala spetsialistid nõutud igas valdkonnas, avaldades survet ettevõtetele ja IT-eriala tudengitele. Ettevõtjaid vaevab tööjõupuudus ja eelkõige vajadus kõrgelt haritud tippspetsialistide järele. Tudeng võib end seetõttu avastada ebamugava dilemma eest – kas minna kiiresti lihtsamale tööle või arendada enda teadmisi ja jõuda seeläbi karjääris kaugemale.

Arvutiteaduse instituut on jõudnud lahenduseni, mis aitab eri huvisid kokku viia. Kõigi esimese aasta arvutiteaduse magistrantide seas on käimas tööstusmagistrantuuri konkurss, mille edukamad kandidaadid hakkavad alates kevadest läbima praktilist poolt õppest partnerettevõttes. Tegemist on Eestis ainulaadse töökohapõhise õpinguvormiga – tudengid hakkavad lahendama ettevõtte praktilisi ülesandeid ning kirjutavad magistritöö partnerettevõtte püstitatud teemal ettevõtte ja ülikooli ühisel juhendamisel.

„Ettevõtete vajadused on erinevad ja individuaalne lähenemine aitab paremini leida neile lahendusi,“ leiab arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo. „Ülikool saab oma tugevused ja teadmised üle kanda ettevõtete praktilisse tegevusse. Oluline on just kokkulepe, mis pakub tudengile täiskohaga õppimise võimalust, on samas personaalne ja vastab ühe ettevõtte tugevustele ja vajadustele.”

Tööstusmagistrantuur on pilootprojekt, kuhu valitakse tudengid ja ettevõtted põhimõttel, et koostöös luuakse lisandväärtust mõlemale osapoolele. Pilootprojektis osalevad Swedbank, Plumbr, ReachU, Fortumo, Pipedrive, eAgronom ja STACC. Kuigi partnerettevõtteid on seitse, valitakse esimesel aastal välja kaheksa tudengit – Plumbr pakub võimalust kahele tudengile. 

Plumbri müügidirektor ja varasem riigi IT-juht Taavi Kotka selgitab: „Üks võimalus tööturul toimetada on lihtsalt programmeerida valmis tellitud tööülesanne. Teine võimalus on teha endale konkreetne valdkond ka teoreetilisel tasandil peensusteni selgeks ja luua maailma jaoks uut unikaalset teadmust, millele tuginedes saab arendada uusi tooteid. Plumbri puhul võime näha, kuidas akadeemilise edukuse saavutamise nälg on aidanud kaasa maailmas ainulaadsete toodete loomisele“.

Swedbanki karjäärikeskuse juht Grete Kotkas peab koostööd ülikoolidega samuti oluliseks: „Swedbanki jaoks on oluline spetsialistide konkurentsivõime, mille aluseks on kindlasti hea ülikooliharidus. Tänu tööstusmagistrantuurile saame tudengite õpingud ühildada oma valdkonna ülesannetega. Sellist algatust on hea näha ja usun, et paindlikke õppimisvõimalusi tuleb ettevõtetega koostöös veelgi juurde tekitada.”

Et programmis saavad osaleda nii kohalikud kui ka välistudengid, aitab tööstusmagistrantuur siduda välistudengeid tihedamalt Eesti tööturuga ja suurendab nende võimalusi pärast õpingute lõpetamist Eestis tööle asuda.

Lisainfo: Mattias Jõesaar, TÜ arvutiteaduse turundus- ja kommunikatsioonispetsialist, +372 513 6709, mattias.joesaar@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689