Treffneristid on parimad lingvistikatundjad

22. mail toimunud lingvistikaolümpiaadi lõppvoorus saavutasid Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilased 42 osaleja konkurentsis kolmikvõidu. Tavapärasest erinevalt kirjutati sel korral olümpiaaditööd neljas linnas: Tartus, Tallinnas, Kuressaares ja Pärnus. Tulemused kuulutati välja 1. juunil veebis toimunud lõpuüritusel.

Lõppvoorus tuli õpilastel nelja tunni jooksul lahendada viis ülesannet. Neist kaks puudutasid Aafrika keeli. Bemba keele ülesandes tuli etteantud materjali põhjal välja selgitada sõnamuutmisreeglid, bambara keele ülesandes pidi aru saama eituse ja jaatuse väljendamisest eri ajavormides. Arvuülesandes oli vaja nuputada, millel põhineb šoti-gaeli arvusüsteem, kirjasüsteemiülesandes aga leida vastavused ugariti ja heebrea kirjapildi vahel. Kõige raskemaks osutus ülesanne, kus tuli lahti murda printerikood.

Olümpiaadi üldvõitjaks tunnistati Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Oliver Tennisberg, kes kogus 89,5 punkti. Talle järgnesid samast koolist pärit Pärl Pind ja Ingrid Alla. Esimesed kolm said lisaks traditsioonilistele auhindadele ka rahalise preemia lingvistikaolümpiaadi uuelt sponsorilt, IT-firmalt Contriber. Lingvistikaolümpiaadi tulemused ja ülesanded leiab olümpiaadi kodulehelt.

Maailma keelelist mitmekesisust tutvustavad ülesanded nõuavad eelkõige loogilist mõtlemist ja analüüsivõimet. Vajalik on lihtsamate grammatikaterminite tundmine, kindlasti tulevad kasuks ka muud lingvistikateadmised.

„Tänavuaastane olümpiaadihooaeg oli eriline, sest eelvoor tuli pidada veebis. Võime 2020/2021. õppeaasta lingvistikaolümpiaadi siiski õnnestunuks lugeda, kuigi see pole veel sugugi läbi,“ rääkisid olümpiaadi eestvedajad Renate Pajusalu ja Miina Norvik. „Juuli alguses toimub lingvistikalaager, mis on ühtlasi treeninglaagriks rahvusvahelisele olümpiaadile pääsejatele. Sel aastal on Eesti esindus seal rohkearvuline, sest ühe neljaliikmelise meeskonna asemel pääseb võistlema kaks meeskonda kaheksa liikmega,“ rõõmustasid nad. Olümpiaadi korraldajamaa on sel aastal Läti, kuid võistlus toimub juuli teises pooles veebi teel.

Lingvistikaolümpiaadi korraldas Tartu Ülikooli teaduskool koostöös eesti ja üldkeeleteaduse instituudi ning maailma keelte ja kultuuride kolledžiga. Olümpiaadi toetas Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisateave: Renate Pajusalu, lingvistikaolümpiaadi žürii esimees, 515 9124, renate.pajusalu@ut.ee