TÜ ajaloo muuseum näitab linnarahvale elusuuruses Nikolai Pirogovi

Neljapäeval, 25. novembril möödub 200 aastat maailmakuulsa vene kirurgi ja anatoomi Nikolai Pirogovi sünnist. Sel puhul korraldab TÜ ajaloo muuseum Pirogovi platsil ürituse "Kohtume Pirogovi platsil välihospidalis!" Linnarahvas saab näha ehtsat 19. sajandi välilaatsaretti, kus toimetab kuulus kirurg ise. Külma peletamiseks pakutakse teed. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39134","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Üritusel on huvilistel võimalik näha kuulsat arstiteadlast tegutsemas 19. sajandi keskpaiga välilaatsaretis ning tutvustamas oma toona uudseid meetodeid. Mineviku meenutamise järel on võimalik tulla tagasi olevikku ning piiluda tänapäevasesse sõjaväljal kasutatavasse meditsiinitelki. Selleks on kohal Kaitseliidu Tartu maleva ja Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste inimesed, kes tutvustavad tänapäevaseid vahendeid, mida arstid lahinguolukorras kasutada saavad.

Ürituse korraldaja, TÜ ajaloo muuseumi projektijuhti Urmet Paloveeri sõnul on Tartu Ülikooli ajaloo muuseumil plaanis edaspidigi ümmarguste tähtpäevade puhul tutvustada rahvale Toomemäel asuvaid mälestusmärke, mis püstitatud kuulsatele ülikooliga seotud isikutele. "Pirogovi sünniaastapäeva tähistamine on üritustesarja "Toome kujud rahva ette" esimene pääsuke," selgitas ta.

Aastatel 1828-1832 Tartu Ülikooli professorite instituudis õppinud ning aastatel 1836-1841 Tartus professoriks olnud Pirogovil on suuri teeneid lahinguvälja meditsiini arendajana. Pirogov töötas välja haavatud sõdurite esmase sorteerimise printsiibi vastavalt haavade iseloomule ja haiguste ohtlikkusele, tõi sõjaväljale halastajaõed, rakendas seal esimesena eeternarkoosi ja kipsmähist.

Üritus algab Tartu raekoja taga Pirogovi platsil 25. novembril kell 11 ning selle korraldavad TÜ ajaloo muuseum, Kaitseliidu Tartu malev, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused ning Tartu Üliõpilasteater.

Lisainfo: Urmet Paloveer, TÜ ajaloo muuseumi projektijuht, tel 737 5677, 5665 7006, urmet.paloveer@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja