TÜ ajaloo muuseum näitab ülikooli varakambrit

Reedel, 6. juulil kell 12 avatakse TÜ ajaloo muuseumis Tartu ülikooli varakamber, kus eksponeeritakse valikut ülikooli väärtuslikematest varadest. Varakambrist leiab seni harva eksponeeritud või lausa esimest korda välja toodud haruldusi, mis kõnelevad ülikooli ideest ja selle vaimust.

„Tegemist on ainulaadse paigaga, kus Morgensternile, Parrotile, Baerile, Lotmanile ja paljudele teistele suurmeestele kuulunud esemete või nende poolt loodu kaudu saab kõneleda ülikooli loost ja laiemalt ka Eesti vaimuloost. Varakambris eksponeeritakse vaid originaalesemeid või tänu oma väärikale legendile originaali staatusega võrdsustatud esemeid. Näituse eesmärk on, lisaks ülikooli väärikate varade tutvustamisele, panna külastajaid mõtlema ka väärtuste ja väärtustamise temaatika üle üldisemalt ning suunata nägema väärtusi meid ümbritsevates esemetes, tegudes ja inimestes,“ tutvustab varakambri ideed TÜ ajaloo muuseumi direktor Mariann Raisma.

Ülikooli varakambris on paljude teiste harulduste kõrval võimalik tutvuda ainsate säilinud detailidega Rootsi kuninga Gustav II Adolfi originaalmonumendist, Vene keiser Aleksander I poolt allkirjastatud ülikooli asutamisdokumendiga ning Aleksander Puškini surimaskiga. Igal hoolikalt valitud esemel selles ruumis on oma ainukordne lugu. Vaatamisväärsus on aga ka juba näitusesaal ise oma kuldse lae ja põrandaga ning tõelisele varakambrile omase salapäraga. „Me ei soovinud huvitavaid asju lihtsalt vitriinidesse paigutada, vaid eesmärgiks oli kujundada ruumist tõeline väärtuste kandja,“ kinnitab Raisma.

Augustist alates toimuvad iga kuu viimasel laupäeval kell 12 giidiga ekskursioonid varakambrisse. Septembri algusest pakub TÜ ajaloo muuseum muuseumitunde „Väärt asi, väärt tegu“ põhikooli õpilastele ja „Väärtuslik varandus meie mälestuste sahtlis“ gümnaasiumiastme õpilastele. Uued haridusprogrammid esitavad küsimusi väärtuste ja väärtuslikkuse kohta ning inspireerivad inimeste tegusid ja ümbritsevaid esemeid uue pilguga vaatama.

Varakambris eksponeeritavad esemed pärinevad lisaks ülikooli ajaloo muuseumile ka  ülikooli raamatukogust, kunstimuuseumist, loodusmuuseumist ja teistest Tartu ülikooli asutustest ning samuti Eesti ajalooarhiivist, Eesti ajaloomuuseumist ja Tartu linnamuuseumist. Ekspositsiooni kujundas arhitektuuribüroo KAOS Arhitektid ning näitus valmis Tartu ülikooli ja Eesti kultuurkapitali toel.

Rohkem infot: http://www.ajaloomuuseum.ut.ee/1160897

Lisainfo: Kadri Kasterpalu, TÜ muuseumide kommunikatsioonispetsialist, tel 737 6074,  566 39 524, kadri.kasterpalu@ut.ee