TÜ ajaloo muuseum paneb näitusele vanimad laborinõud

Alates 15. septembrist kell 16saab Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi valges saalis vaadata näitust "Alkeemiast keemiani. Ajalooline laboriklaas", kus saab näha valikut vanimatest ja ainulaadsematest laborianumatest, millega on tehtud teadust ja koolitatud keemiaõpetajaid juba enam kui saja aasta vältel. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39287","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Näituse ühe koostaja, TÜ ajaloo muuseumi ekspositsioonijuhi Terje Lõbu sõnul on keemialaborites kasutatud nõud jõudnud muuseumikogusse suuresti tänu Tartu Ülikooli keemiaõppejõule Tullio Ilometsale, kes alustas ajaloolise laboriklaasi talletamisega juba enam kui 40 aastat tagasi. "Ajalooliste laborianumate arv on aga viimasel paaril aastal hüppeliselt suurenenud seoses ülikooli vana keemiahoone kolimisega Chemicumi. Nii on meie kätte jõudnud suures koguses laboriklaasi, mida teadlased oma uurimistöös enam ei vaja," selgitas Lõbu.

Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi kogus on hoiul üle 3000 klaasist ja portselanist laborinõu, näitusel saab neist näha ca 150. Vanimad näitusel eksponeeritud laborinõud pärinevad 19. sajandist, mil Tartus töötasid tunnustatud keemikud ja farmatseudid Carl Schmidt, Carl Claus, Ivan Kondakov, Georg Dragendorff, Wilhelm Ostwald ja paljud teised silmapaistvad teadlased.

Lisaks näitusele saab TÜ ajaloo muuseumi kodulehel aadressil www.ajaloomuuseum.ut.ee tutvuda samasisulise virtuaalnäitusega Alkeemiast keemiani. Ajaloolised laborinõud. VirtuaalStuudio abiga koostatud näitus on abiks laborinõude tundmaõppimisel nii kooliõpilastele kui kõigile keemiahuvilistele.

Koos näitusega käivitub muuseumis keskastme ja gümnaasiumiõpilastele suunatud haridusprogramm Ettevaatust, klaas!, kus keemiahuvilised noored saavad ise toimetada laborinõudega – õppida tundma laborinõude otstarvet ning teha huvitavaid katseid, samas selgitatakse ka keemialaborites kehtivaid ohutusnõudeid. Täpsem info aadressil www.ajaloomuuseum.ut.ee või Sirje.Sisask@ut.ee.

Näituse on koostanud Terje Lõbu, Sirje Sisask ja Maris Tuuling, kujundanud Margot Sakson, konsultant Tullio Ilomets, virtuaalnäituse on aidanud teostada Andres Tennus ja Valmar Evert.

Näitus jääb avatuks 27. märtsini 2011.

Näituse teostumisele aitas kaasa Hasartmängu Nõukogu

Lisainfo: Terje Lõbu, TÜ ajaloo muuseumi ekspositsioonijuht, tel 5198 3132