TÜ ajaloo muuseumis saab vaadata näitust EÜE kirevast ajaloost

Näitus "EÜE betoneerib Eestimaad" on tagasivaade malevlastele ja malevaelule, mis oli enam kui veerandsada aastat tudengite jaoks kolmas, oodatuim semester. Näitus on sündinud koostöös kümnete inimestega, kes on kirja pannud oma meenutusi ja mälestusi. Tänu kunagistele malevlastele täienes olulises teemavaldkonnas – nõukogude aja üliõpilaste mentaliteet ja olme ENSV-s – muuseumi foto- ja arhiivkogu ning esemete fond. Ilusat ja tegusat noorusaega elustavad malevasärgid ja –püksid, vimplid, embleemid, märgid.

Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev on tuhandete kõrgharidusega eestlaste noorusaja ja ilmavaate kujunemisaastate oluline tähis. 1964. aastal loodud üliõpilaste suvise kooselu vorm jäi püsima aastakümneteks, kuni Eesti riigi muutunud majandusolud kaotasid paljudele tudengipõlvedele suviti tööd andnud organisatsioonid – KEK-id, MEK-id, kolhoosid, sovhoosid. Ehkki üliõpilasmalev loodi komsomoli egiidi all ja tema ülesandeks lisaks ideoloogilisele propagandale oli alalõpmata töökäte puuduse all kannatavate ehitusettevõtete jalulhoidmine, on jäänud kunagiste malevlaste EÜE-mälestustes peale selle helgem pool.

Näituse on koostanud Terje Lõbu, kujundanud Margot Sakson ning see jääb avatuks 12. oktoobrini 2008.

Lisainfo: TÜ ajaloo muuseumi ekspositsioonijuht Terje Lõbu, tel 737 5671

Anneli Maaring