TÜ akadeemiline naiskoor tähistab 70. sünnipäeva juubelikontserditega

Märtsi lõpus ja aprilli alguses toimuvad Tartus ja Tallinnas Tartu ülikooli akadeemilise naiskoori 70. sünnipäeva kontserdid. Sel korral kaalub TÜ naiskoor koos oma dirigent Triin Kochi,  lavastaja Maria Petersoni ja kunstnik-lavastaja Andri Luubiga läbi sõna ja muusika vastanditepaari päris - võlts.

Idee sündi selgitab Andri Luup: "Konsertetenduse idee tekkis ühise arutelu käigus dirigendi ja juubeli korraldusmeeskonna ühe esimese külaskäigu ajal Tallinna, kui kohvikulaua taga kohtuti esimest korda nii lavastaja kui stsenaristiga. Ja vestluse arenedes kerkis üles küsimus, mis roll on looduslähedasel ja heal koorimuusikal või laiemalt üldse naiskoori repertuaaril tänapäeva ühiskonnas. Paralleelselt käib arutelu selle üle, kuidas inimesi kosmosesse viia ja leida uut elu teistelt planeetidelt, aga maa peal on kosta virinat, et loodus on reostuse küüsi üksi jäetud ja õhk kasvuhoonegaasist küllastatud. Kusagil meie peade kohal on müstiline osooniauk ja meie valime igal aastal muudkui eurolaulu, mis peab olema võidukas siin maapealses glamuurikatlas. Kõike seda arvesse võttes sündis omamoodi nihestatud konsertkava, mille käigus peaksimegi kõik koos küsima küsimusi selle kummalise, kuid huvitava aja kohta, mis meie ümber hõljub.”

Tartu ülikooli akadeemilise naiskoori juubelikontserdid:

Kontsert “Ela. Kasva. Õitse”
Reedel, 27. märtsil kell 18 Tartu ülikooli aulas
Dirigent: Triin Koch
Koormeister: Ene Ahven
Hääleseadja: Vivian Kallaste
Kavas:  G. Grigorjeva, M. Valkonen, J. Tarm, T. Kõrvits, V. Tormis, E. Mägi
Kontsert keskendub peamiselt Eesti klassikalisele koorimuusikale. Lisaks tuleb kontserdil esitlemisele ka naiskoori plaat “Võrsed”, millel kõlab uus Eesti naiskoorimuusika - Tõnu Kõrvitsa tsükkel „Laulud „Laulude laulust“”, Galina Grigorjeva „Песнь Пресвятой Богородицы“, Jonas Tarmi tsükkel „Peegelpildid" jpm. Plaat on salvestatud koostöös Eesti rahvusringhäälinguga.

Kontsertetendus “Kasvu.Hoone”

Laupäeval, 28. märtsil kell 15 ja kell 18 Tartu ülikooli aulas
Pühapäeval, 12. aprillil kell 16 Tallinnas, Telliskivi loomelinnaku rohelises saalis (Telliskivi 60A)
Dirigent: Triin Koch
Lavastaja: Maria Peterson (Theatrum)
Stenarist ja kunstnik: Andri Luup (Theatrum)
Video- ja valguskunstnik: Aleksandr Shelepin (Tartu Uus Teater)
Koormeister: Ene Ahven
Hääleseadja: Vivian Kallaste
Kavas: E. Mägi, V. Tormis, P. Uusberg, G. Ernesaks.
Etenduse kulminatsiooniks on V. Tormise “Raua needmine”, mida naiskooride ettekandes on esitatud nii Eestis kui maailmas vaid loetud arv kordi.

NB! 28. märtsi õhtune kontsert-etendus on välja müüdud!

TÜ naiskoor on alates 1945. aastast pidevalt tegutsev kontsertkoor, kes on läbi aegade väärtustanud Eesti kultuuri ja siinset koorimuusikat. Koori repertuaar koosneb 90% ulatuses Eesti heliloojate loomingust, viimasel paaril-kolmel aastal on TÜAN (esma)esitanud arvukalt Eesti heliloojate uudisteoseid, millest mitmed on olnud TÜANi enda tellitud.

Vaata ka naiskoori ülesastumist "Terevisioonis".

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja