TÜ artiklikonkursi võitja: Riiki saab müüa nagu pesuloputusvahendit

Tartu Ülikooli korraldatud noorteadlaste populaarteaduslike artiklite konkursi ja 1000-eurose auhinna võitis TÜ majandusteaduskonna doktorant Andres Kuusik artikliga "Riik kui pesuloputusvahend."

Oma töös tõi Andres Kuusik välja, et sarnaselt tasuta tootenäidistele saab turundada ka tervet riiki, korraldades näiteks erinevaid üritusi, et kord juba riiki meelitatud turisti siin hoida ja siia tagasi tulema panna. "Täpselt nagu pesupulbripakile pannakse külge tasuta pesuloputusvahendi näidis, mille eesmärk on panna klient edaspidi seda toodet juba ostma – sama meetodit saab kasutada ka riigi kui sihtkoha turundamiseks," selgitab Kuusik oma artiklis.

Teise koha ja auhinna väärtusega 500 eurot võitis Osnabrücki ülikooli doktorant Martin Aher artikli eest "Semantikud juristidele appi", mis selgitas, kui oluline võib olla sõna "või" erinevates juriidilistes tekstides. Kolmanda koha ja 250 eutot võitis TÜ doktorant Argo Aug artikli eest "Haigusi püütakse leida juba hingeõhust", kus autor selgitas, kuidas kopsuvähile viitavaid markereid püütakse leida väljahingatavast õhust.

TÜ teaduse populariseerimise peaspetsialisti ning žürii liikme Aitel Käpa sõnul oli hindamistöö üsna keeruline, kuna artiklite tase oli üllatavalt hea. "Suuremal või vähemal määral toimetatuna on kõik artiklid avaldamiskõlblikud. Hea meel on sellest, et esindatud olid kõik teadusvaldkonnad - keeleteadus, usuteadus, geenitehnoloogia, bioloogia, arvutiteadus jne," ütles Käpp.

Kokku laekus konkursile 57 populaarteaduslikku artiklit 56 autorilt. Kõige rohkem tuli artikleid Tartu Ülikooli üliõpilastelt – kokku 27. Tallinna Tehnikaülikoolist laekus 15, Tallinna Ülikoolist 5 ja Eesti Maaülikoolist 4 artiklit. Kirjatöid saabus muuhulgas ka Eesti Kunstiakadeemiast ning Osnabrücki, Heidelbergi (Saksamaa), Lõuna-Carolina (USA) ja Helsingi ülikoolide doktorantidelt.

Artikleid hindas žürii, kuhu kuulusid nii teadusjakirjanikud kui kommunikatsiooni- ja teaduse populariseerimise spetsialistid. Parimad artiklid avaldatakse Tartu Ülikooli teadusportaalis Novaator ning ajalehes Postimees. Konkursi teine voor toimub kevadel.

Konkursi toimumist toetavad SA Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisainfo: Aitel Käpp, TÜ teaduse populariseerimise peaspetsialist, tel 737 6531, e-post aitel.kapp@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja