TÜ doktorandid leidsid viisi, kuidas vibratsiooni abil elektrit toota

Tartu Ülikooli doktorandid Indrek Must ja Friedrich Kaasik on valmis saanud uudse materjali, mille abil on võimalik vibratsioonienergiast elektrit toota. Idee sai ärideede konkursil Tiiger 2011 peavõidu.

Tiiger 2011 äriideede konkursile laekus 16 ideed, mille hulgas oli kaks materjalitehnoloogia, seitse mobiili- ja asukohapõhiste teenustega seotud ja seitse üldise iseloomuga ideed.

Konkursi üldvõitjaks ja ühtlasi parimaks ideeks nano- ja materjalitehnoloogia valdkonnas osutus Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudis professor Alvo Aabloo juhitavas arukate materjalide ja süsteemide laboris tegutsevate doktorantide Indrek Musta ja Friedrich Kaasiku idee "Seadmed elektrienergia tootmiseks mehaanilisest vibratsioonienergiast".

Indrek Musta sõnul on põhineb nende idee uudsel materjalil, millega on võimalik igasugune vibratsioon muuta elektrienergiaks. "Vibratsiooniallikaid on maailmas pea igal pool alates raudteest ning lõpetades ilmastikunähtustega, näiteks merelainetusega. Vibratsioonienergiat toodab isegi inimene kõndides. Antud materjali kilesarnased omadused võimaldavad lisaks energiatootmisele samaaegselt ka vibratsiooni summutada," selgitas Must.

Kõnealust materjali on võimalik kasutada nii liigutussensorina kui ka elektrienergia generaatorina väikese energiavajadusega elektroonikaseadmete toitmiseks, nagu näiteks temperatuuriandurid või isegi väiksemat sorti robotid.

Konkursi hindamiskomisjoni liige, TÜ teadus- ja arenduskonna ettevõtluse nõustaja Aivar Pere avaldas lootust, et Tartu teaduspargi ja ülikooli koostöös saab antud ideest alguse uus kõrgtehnoloogiline spin-off firma.

Mobiili- ja asukohapõhiste teenustega seotud idee eriauhind läks konkursil samuti Tartu Ülikoolis õppinud ja õppivatest tudengitest koosneva meeskonna ideele "Mobiilpositsioneerimise rakendus siseruumides". Konkursi hindamiskomisjoni liikme, Mobi Solutions juhatuse liikme, Veiko Raime hinnangul on tegemist tulevikku vaatava ideega, mille ideaalne ajastus annab lootust jõuda globaalsele turule.

Äriideede konkurss "Tiiger 2011" on korraldatud Eesti-Läti programmi projekti SIB Net raames ja toetusel.

Lisainfo: Karin Jaanson, Tartu teaduspargi inkubatsioonikeskuse projektijuht, 7 413 297, 59192770

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja