TÜ dotsent Imbi Traat valiti Umeå ülikooli audoktoriks

Tartu ülikooli matemaatilise statistika dotsent Imbi Traat promoveeriti Põhja-Rootsi vanima ja suurima ülikooli, Umeå ülikooli audoktoriks. Vastne audoktor pärjati loorberipärjaga ning koos diplomiga anti üle kuldne lojaalsussõrmus.

Audoktoriks esitamisel pidas Umeå ülikooli tehnoloogia ja loodusteaduskond oluliseks Imbi Traadi panust Eesti jaoks uue eriala, valikuuringute statistika rajamisse ja arendamisse, samuti Umeå ülikoolis valikuuringute alase teadustöö ja doktoritööde juhendamise initsieerimisse. Koostöös Umeå ülikooliga kujunes Imbi Traat valikuuringute valdkonna väljapaistvaks spetsialistiks, kes panustas tugevasti valikuuringute alase Balti- ja Põhjamaade võrgustiku ülesehitamisse, õpetas välja uue generatsiooni valikuuringute statistikuid Eestis ja panustas vastavasse õppesse teistes Baltimaades, Valgevenes ja Ukrainas.

„Imbi Traadi nimetamine audoktoriks näitab tema aktiivset rahvusvahelist tegevust oma teadusvaldkonna arendamises. Veelgi olulisem on, et väljapaistev teadustöö on leidnud väljundi Tartu ülikooli matemaatilise statistika õppekava näol, mis kuulub kindlasti kõige innovaatilisemate hulka meie kontinendil,“ sõnas audoktori kiituseks Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm.

Koostöö Umeå ülikooliga algas 1992. aastal, mil Imbi Traat külastas ülikooli eesmärgiga tutvuda uue erialaga – valikuuringute teooriaga. Sellest ja edasistest visiitidest kasvasid välja uued kursused Tartu ülikoolis, metoodilise toe pakkumine Eesti statistikaametile praktiliste valikuuringute läbiviimisel, tudengite koolitamine statistikaameti tarbeks, teadusuurimused tudengitega ja teadustöö rahvusvaheliste koostööpartneritega.

Imbi Traat on TÜ matemaatiliste statistika instituudi dotsent, Eesti statistikaseltsi president, ta kuulub ajakirja Statistics in Transition toimetuskolleegiumisse. Traat on rahvusvahelise statistikainstituudi (ISI) valitud liige ja ta on Eesti esindaja valikuuringute statistikute rahvusvahelises organisatsioonis (IASS).

Viimase 20 aasta teadustöö põhisuunaks on olnud valikuuringute teooria. On selles valdkonnas juhendanud arvukalt bakalaureuse ja magistritöid, millest mitmed on konkurssidel võitnud auhinnalisi kohti, sealhulgas kaks rahvusvahelist Cochran-Hansen auhinda. On juhendanud doktoritöid Eestis, Soomes ja Rootsis, olnud oponendiks ja kaitsmiskomisjoni liikmeks.

Lisainfo: Imbi Traat, TÜ matemaatilise statistika dotsent, tel: 737 5496, e-post: imbi.traat@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja