TÜ Eesti Mereinstituut osaleb partnerina Soome lahe seisundi uurimise projektis

EVAGULF ("Soome lahe veekeskkonna kaitse: riskipõhine otsustamine") on osa Lõuna-Soome ja Eesti vahelisest programmist INTERREG IIIA (2006 – 2007). EVAGULF projekti käigus hinnati merevee eutrofeerumise mõju Soome lahe keskkonnaseisundile ning prognoositi, kuidas muutused reostuskoormuses ja kliimas mõjutavad merekeskkonna elustikku. Ühtsesse metaandmebaasi koondati Soome lahest kogutud andmed vee kvaliteedist, koormusest, elustiku levikumustritest ja protsessuuringutest.

"Nende andmete alusel modelleeriti ökoloogilisi protsesse, kasutades Soome Keskkonnakeskuse kolmemõõtmelist ökosüsteemi matemaatilist mudelit ning Soome Mereuuringute Instituudi ökosüsteemi operatiivset matemaatilist mudelit," selgitas TÜ Eesti Mereinstituudi meresüsteemide osakonna juhataja Robert Aps. Tema sõnul lähtuti uuringutes vastavalt EL veepoliitika raamdirektiivile veekogumi kvaliteedi hindamisel põhjaloomastikust, põhjataimestikust ja planktonvetikatest. Uuriti seoseid merevee toitainete sisalduste ja bioloogiliste kvaliteedielementide väärtuste vahel.
Samuti vaadeldi, kuidas elustikuvahelised vastasmõjud kaudselt mõjutavad reostuskoormuse ja merevee kvaliteedi vahelisi seoseid. Tulevikustsenaariumite arvutamisel kasutati tõenäosluslikku (Bayes) modelleerimist.

Projekti peamine finantseerimisallikas on Euroopa Regionaalarengu Fond (ERDF), kaasfinantseerijateks on Kagu-Soome Keskkonnakeskus, Eesti Siseministeerium ja Tartu Ülikool.

Lisainfo: TÜ Eesti mereinstituudi meresüsteemide osakonna juhataja Robert Aps, tel 671 8942, 506 2597

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press