TÜ Eesti Mereinstituut osaleb ülemaailmses mereuuringute programmis

Programm sai alguse aastal 2000 ja kestab aastani 2010, koondades üle 300 partneri. Programmi kogueelarve on üle 100 miljoni USA dollari ning selle põhirahastaja on Sloani Fond (USA). Programmi raames korraldatud uuringute käigus on muuhulgas avastatud kümneid uusi liike ja kirjeldatud eksootilisi, seni tundmatuid ökosüsteeme, nagu kemosünteetilised ökosüsteemid või hüdrotermilised allikad, mille temperatuur ulatub 400 kraadini.

TÜ Eesti Mereinstituudi vanemteadur Henn Ojaveer kuulub programmi "Census of Marine Life" mereloomade populatsioonide ajaloo uuringutega tegeleva alaprogrammi juhtkomiteesse ning on vastutav kogu Läänemeres korraldatavate uuringute eest. "Meie töö eesmärk on ajaloolaste ja mereökoloogide koostöös rekonstrueerida Läänemere ökosüsteem nagu see oli sajandeid tagasi. Uuringutega alustati juba 2000. aastal ning praeguseks on ilmunud esimene tõsisem kokkuvõte ajakirja Fisheries Research erinumbrina," ütles Ojaveer, kes on ka erinumbri külalistoimetaja.

Avastustest toob Henn Ojaveer järgmise näite: " Maailmakuulsa Tartu Ülikooli teadlase Karl Ernst von Baeri Peterburis asuva personaalarhiivi uurimise tulemusena võib väita, et 19. sajandi esimesel poolel Eestit tabanud kalasaagi (sealhulgas ka meie põhilise tööstuskala, räime) ajutine kahanemine ei olnud tingitud ülepüügist nagu toona arvati, vaid hoopis kalapüügiks ebasoodsatest ilmastikuoludest."

Peale Sloani Fondi toetasid uuringuid kolm Euroopa Liidu 6. raamprogrammi projekti: MARBEF (mere bioloogiline mitmekesisus ja ökosüsteemi funktsioneerimine), EUR-OCEANS (Euroopa ookeani ökosüsteemi analüüsi tippkeskuste võrgustik) ja INCOFISH (rannavööndi kasutusvaldkondade integreerimine rõhuasetusega veeökosüsteemidele ja kalandusele).

CORDISe artikkel "Census of Marine Life" programmi kohta.

Lisainfo: TÜ Eesti Mereinstituudi vanemteadur Henn Ojaveer, tel 443 4456, 515 8328

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683; 515 0184
anneli.maaring@ut.ee
/yldinfo/press