TÜ eetikakeskus asub looma hea kooli kvaliteedimärki

4. ja 5. detsembril 2012 toimub Tartus 5. väärtuskasvatuse konverents „Hea kooli mõõdupuud“. Konverentsi eesmärk on juhtida tähelepanu hea kooli mõiste mitmekesisusele ja arutleda hea kooli kriteeriumide üle.

„Hea kooli mõistet saab sisustada väga erinevalt. Põhikoolid, gümnaasiumid ja kutsekoolid võivad olla erinevas mõttes head. Konverentsil arutletakse, mis tingimused peaksid veel olema täidetud, lisaks headele õpitulemustele, et me saaksime rääkida heast koolist, näiteks koostöine õhkkond, kaasav ja elav õpetamine, teadlik sihiseade ja süsteemne väärtuskasvatus, turvaline ja tervislik koolikeskkond, õpilase individuaalsuse väärtustamine,“ rääkis TÜ eetikakeskuse juhataja professor Margit Sutrop teema käsitlemise vajalikkusest.

„Sooviks pole mitte uute pingeridade tekitamine, vaid kvaliteedimärgi omistamise kaudu väärtustada ja teha lapsevanematele ning ühiskonnale tervikuna nähtavamaks see eriline töö, mida kool teeb õpilase arengu toetamisel,“ sõnas Sutrop.

Konverents on esimene samm hea kooli kvaliteedimärgi loomise poole. 2013. aasta jooksul peaksid erinevad osapooled (koolijuhid, õpetajad, tugispetsialistid, õpilased, lapsevanemad, teadlased) jõudma kokkuleppele selles, mis on hea kool. Leidmaks eri kriteeriumide täitmise hindamiseks sobivad mõõtmisvahendid, on koos haridus- ja teadusministeeriumiga kavas vaadata üle senised andmekogumisviisid ja koolide hindamise vahendid ning vajadusel neid täiustada. Kavas on aasta jooksul töötada välja uus tunnustussüsteem, mis võimaldaks tõsta esile haridusasutusi, mis täidavad piisavat hulka hea kooli kriteeriume.

Hea kooli kvaliteedimärgi taotlemiseks peavad koolid ise kirjeldama, kuidas nad erinevaid kriteeriume täidavad. Kooli enesekirjeldus tehakse avalikult kättesaadavaks. See annab lapsevanematele ja gümnaasiumi osas ka õpilastele endile võimaluse teadlikumalt valida meelepärast kooli.

5. väärtuskasvatuse konverentsil võtavad sõna Jaak Aaviksoo, Eve Eisenschmidt, Halliki Harro-Loit, Godi Keller (Norra), Loone Ots, Margus Pedaste, Lemme Randma, Margit Sutrop jpt.

Konverentsi korraldab Tartu ülikooli eetikakeskus koostöös haridus- ja teadusministeeriumi ja Kuningliku Norra saatkonnaga. Konverents toimub riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" raames.

Konverentsi kavaga tutvu siin. Vaata konverentsi ka UTTV-st.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"122913","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisainfo:

Mari-Liisa Parder, TÜ eetikakeskuse projektijuht, tel: 5052517, e-mail: mari-liisa.parder@ut.ee.
Triin Pisuke-Roos, TÜ eetikakeskuse projektijuht, tel: 737 5426, e-mail: triin.roos@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja