TÜ eetikakeskus: koolide edukuse hindamine peaks olema mitmekesisem

2.−3. detsembril toimub Tartus TÜ eetikakeskuse eestvedamisel traditsiooniline väärtuskasvatuse konverents, kus arutlusele tuleb küsimus, millised peaksid olema need lisakriteeriumid, mida koolide pingeritta seadmisel arvesse tuleks võtta. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39119","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Konverentsi peakorraldaja, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutropi sõnul soodustab koolide järjestamine riigieksamite tulemuste alusel vaid üht tüüpi andekuse - akadeemilise võimekuse - väärtustamist, jättes tahaplaanile kunstilise, praktilise, sotsiaalse ja emotsionaalse-empaatilise võimekuse. "Hariduse eesmärk ei ole aga vaid teadmiste edastamine ja omandatud teadmiste kontrollimine, vaid isiksuse kujunemisprotsessi toetamine. Õpilaste akadeemiline, emotsionaalne, sotsiaalne ja kõlbeline küpsus kujunevad üksteisega läbipõimunult. Seetõttu oleks vaja koolide headuse hindamisel võtta arvesse erinevaid mõõtmeid ja seda, kuidas kool soodustab isiksuse terviklikku arengut," sõnab Sutrop.

2. detsembril Dorpati konverentsikeskuses toimuval paneelil arutletakse, milliseid kriteeriume tuleks lisaks riigieksamitele koolide headuse hindamisel veel arvesse võtta. Paneelis osalevad Haridus- ja Teadusministeeriumi esindaja Tiina Annus, Eesti Õpilasesinduste Liidu esindaja Toomas Laigu, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi direktor Andres Laanemets, Tallinna Laagna Gümnaasiumi direktor Martin Kaasik ning ettevõtja ja kooliväline visionäär Heldur Meerits. Konverentsi peakõnelejad on briti haridusteadlased Ruth Cigman Londoni ülikoolist ning Ernest Spencer Glasgow ülikoolist.

3. detsembril uurivad osalejad psühholoogide abiga koolikultuuri, koolisuhete ja koolivägivalla temaatikat. Juttu tuleb sotsiaalse kliima ja õpilaste isiksuste arenemise seostest ning arutletakse, kuidas häid suhteid koolis luua ja hoida.

3. detsembril tunnustatakse ka väärtuskasvatusega aktiivselt tegelevaid koole ja lasteaedu ning antakse välja tiitlid "Väärtuskasvatuse kool 2010" ning "Väärtuskasvatuse lasteaed 2010".

Konverents toimub Tartus Dorpati konverentsikeskuses (Turu 2) ning seda korraldab TÜ eetikakeskus koostöös Briti Nõukogu ja Suurbritannia Saatkonnaga Eestis.

Rohkem infot: http://www.eetika.ee/konverents2010

Lisainfo: Nelli Jung, tel 737 5426, nelli.jung@ut.ee; Mari-Liisa Parder, tel 737 5426, 505 2517, mari-liisa.parder@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja