TÜ eetikakeskus korraldab Brüsselis kõrgetasemelise julgeolekueetika konverentsi

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39858","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]25. ja 26. märstil korraldab TÜ eetikakeskus koostöös Euroopa Komisjoniga 7. raamprogrammi projekti RISE raames rahvusvahelise konverentsi "Ethical and Policy Implications of Global Mobility and Security". Konverents toimub Brüsselis Euroopa Komisjoni peamajas Berlaymontis.

Konverentsi peakorraldaja, TÜ eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutropi sõnul toob üritus ühe laua taha kokku poliitikakujundajad, teadlased, andmekaitsjad, ettevõtluse ja kolmanda sektori esindajad. Osalejad arutavad tehnoloogiate rakendamise mõju ja rolli üleilmse inimeste, kaupade ja teenuste liikumisvabaduse suurendamisel. Teisalt räägitakse kasvavate julgeolekuriskide maandamisest, sealhulgas ka küberrünnakute ohust. Konverentsil käsitletakse ka eetilisi ja poliitilisi küsimusi, mis kaasnevad kehaskännerite, biomeetria hõive- ja tuvastustehnoloogiate, digitaalse isikutuvastuse ja haldamise ning muude sarnaste tehnoloogiate rakendamisega.

Professor Sutropi sõnul seisneb raskus selles, kuidas leida tasakaal kahe olulise väärtuse - turvalisuse ja privaatsuse - vahel. Konverentsil esitletakse projekti RISE raames valminud raportit "Whole Body Imaging Technology in European Airports: the Ethical and Policy Context".

Konverentsil osalemine on kutsetega. Osavõtjaid on 21 riigist. Esindatud on enamik Euroopa riike, USA, Iisrael, India, Hiina Rahvavabariik ja Taiwan. Konverentsi peakõnelejaks on Euroopa Komisjoni asepresident ja transpordivolinik Siim Kallas.

Kokkusaamisel esinevad ka Eesti kaitseminister Jaak Aaviksoo, Euroopa andmekaitseinspektor Peter Hustinx, Prantsuse diplomaatia ja kaitseinstituudi direktor ning ajalooteaduste doktor, professor François M. H. Géré, Euroopa Komisjoni Euroopa poliitikate nõustajate büroo juhataja asetäitja Margaritis Schinas, Euroopa Komisjoni Teaduse, Majanduse ja Ühiskonna direktoraadi direktor Jean-Michel Baer, Euroopa Privaatsusassotsiatsiooni esinaine Karin Riis-Jørgensen jpt.

Projekti RISE (Rising pan-European and International Awareness of Biometrics and Security Ethics) eesmärgiks on luua avatud rahvusvaheline foorum, kus kõigi sektorite osalusel arutatakse biomeetria ja turvalisuse tehnoloogiatega seonduvaid eetilisi ja sotsiaalseid küsimusi. Projekti koordinaatoriks on professor Emilio Mordini (teaduse, ühiskonna ja kodakondsuse keskus Roomas). Tartu Ülikooli eetikakeskus on üks projekti RISE kümnest partnerist.

Rohkem infot projekti kodulehel: http://www.riseproject.eu/

Konverentsi kava (PDF): RISE_kava.pdf

Lisainfo ning ülevaade olulisematest probleemidest ja küsimustest, mida konverentsil arutletakse:
Prof Margit Sutrop, konverentsi Eesti peakorraldaja, TÜ eetikakeskuse juhataja, tel +372 52 07 183, e-post Margit.Sutrop@ut.ee.

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 581 04 946
e-post: mehis.tuisk@ut.ee
www.ut.ee