TÜ eetikakeskuse väärtuskasvatuse konverents keskendub ettevõtlikkusele

10. ja 11. detsembril kogunevad Tartusse koolijuhid, õpetajad, hariduseksperdid, lapsevanemad ja õpilased, et arutada, kuidas haridusasutused ja kogu ühiskond saavad kaasa aidata noorte inimeste ettevõtliku eluhoiaku kujundamisele. Konverentsi otseülekannet saab jälgida www.uttv.ee.

TÜ eetikakeskuse juhataja professor Margit Sutropi sõnul seostatakse ettevõtlikkust tihti kitsalt ettevõtlusega. „Mõistame seda aga pigem kui väärtushoiakut: valmisolekut mõelda uuenduslikult, unistada suurelt ja teha teoks võetud eesmärke. Konverentsil saavad kokku õpetajad, õpilased, koolipidajad ja haridusjuhid, teadlased ja tööandjad, kes arutlevad ühiselt selle üle, kas Eesti ühiskond ka tegelikult väärtustab ettevõtlikkust. Kas lasteaed, kool ja ülikool kasvatavad ettevõtlikke noori?“ arutles Sutrop.

„Uurime, mida arvavad tööandjad ja kuidas paistab see neile, kes aitavad viia kokku tööotsijad ja tööpakkujad. Vahetame kogemusi, milliste praktiliste meetodite abil on võimalik ettevõtliku hoiaku kujunemist õppeprotsessis toetada,“ lisas Sutrop.

TÜ eetikakeskuse projektijuht Mari-Liis Nummert ütles, et iga õpilase haridustee võiks olla nagu rätsepa õmmeldud ülikond. „Ettevõtliku eluhoiaku kujundamine on oluline, sest see toetab õpilase iseseisvust isiklikus ja ühiskondlikus elus. Selle hoiakuga seotud omadused on näiteks initsiatiivikus, loovus, julgus proovida, eksida ning oma kogemusi analüüsida.“

Ida-Viru ettevõtluskeskuse juhataja Pille Sööt nentis, et pedagoogid mõjutavad last umbes 26 000 tundi: „Sestap on lasteaial ja koolil oluline roll lapse ja noore kujunemisel. Rakendades süsteemselt ettevõtlikku lähenemist, saab siduda õpitut eluga, mitte ainult mängida, vaid teha päris asju koostöös lastevanematega ja erinevate partneritega; muuta õppetöö kaasavaks, tuua sära silma õpilastele ja õpetajatele ning anda kogemus panustada kohaliku kogukonna heaks, näidates noorele, kui oluline on suhtumine „tahan-suudan-teen”.“

Kaheksas väärtuskasvatuse konverents toob üle Eesti Tartusse kokku ligi 300 inimest. Konverentsil esinevad väliseksperdid Soomest ning Suurbritanniast. Aalto ülikooli emeriitprofessori, 2014. aastal Euroopa Ettevõtluse auhinna pälvinud Paula Kyrö ettekanne keskendub küsimusele, kuidas arendada ettevõtliku hoiakuga seotud oskusi koolis. Suurbritannias tegutseva liikumise „Enabling Enterprise“ eestvedaja Tom Ravenscroft räägib, millised on ettevõtliku hoiakuga seotud oskused ning kuidas neid kasutada koolis ja tööturul. Tutvu kõikide esinejatega konverentsi kodulehel.

TÜ eetikakeskus annab konverentsil üle traditsioonilised tiitlid „Väärtuskasvatuse kool 2015“ ja „Väärtuskasvatuse lasteaed 2015“. Konverentsi kaaskorraldaja haridusprogramm „Ettevõtlik kool” tunnustab süsteemselt ettevõtliku hoiaku arendamisega tegelevaid koole ja lasteaedasid kvaliteedimärgiga.

Konverentsi toetavad haridus- ja teadusministeerium, Tartu ülikool, SA Ida-Viru ettevõtluskeskus ja Euroopa Regionaalarengu fond. Konverents toimub haridus- ja teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013“ jätkuprogrammi raames, mida rahastab HTM.

Konverentsi töötoas saab mängida populaarset väärtuste mängu. Konverentsi toetava väärtusprogrammi kaudu on seni välja antud 15 raamatut ja koostatud erinevaid metoodilisi vahendeid, millest kõige tuntumaks on kujunenud väärtuste mäng. „Õpetajate väärtuste mängu“ on mängitud 150 koolis, sama metoodika järgi on välja antud ka mäng „Väärtuste avastajad“ õpilastele ning „Arstide väärtuste mäng“ tervishoiutöötajatele. Metoodikat on edukalt kasutatud nii Eestis kui ka välismaal väärtusteemaliste arutelude läbiviimiseks. Lisaks on programmi raames korraldatud konverentse, seminare ning kollokviume eetika ja väärtuste teemadel, mille täpsem ülevaade on kättesaadav eetikaveebis (www.eetika.ee).

Lisainfo: Mari-Liis Nummert, TÜ eetikakeskuse projektijuht, tel: 5192 2019, e-post: mari-liis.nummert@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392