TÜ emeriitprofessor Rein Taagepera pälvis maineka Skytte auhinna

Uppsala Ülikooli Skytte sihtasutuse väljaantavat Skytte auhinda peetakse ühiskonnateaduste Nobeli preemiaks ning see antakse igal aastal teadlasele, kes sihtasutuse arvates on andnud kõige arvestavama panuse ühiskonnateaduste uurimisse.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41302","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Auhinnaga kaasneb poole miljoni Rootsi krooni suurune rahaline preemia, mille Rein Taagepera on lubanud annetada Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonnale uue uurimissuuna "Teaduslikkus sotsiaalteadustes" arendamiseks, tuginedes oma peatselt ilmuvale raamatule Making Social Sciences More Scientific: The Need for Predictive Models (Oxford University Press, 2008).

Rein Taagepera sündis 1933. aastal. Taagepera põgenes okupeeritud Eestist 1944. aastal. Ta lõpetas keskkooli Marokos Marrakechis. Seejärel õppis ta USA-s ja Kanadas füüsikat, saades Delaware'i ülikoolist 1965. aastal filosoofiadoktori kraadi. 1969. aastal sai ta magistrikraadi rahvusvahelistes suhetes ja asus tööle California ülikooli Irvine'is, kuhu jäi kogu oma ülejäänud Ameerika-karjääri ajaks. 1992. aastal oli Rein Taagepera Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonna rajamise üks peamisi initsiaatoreid ning asutajaliikmeid.

Skytte auhind antakse Rein Taageperale kätte Rootsis Uppsala Ülikoolis pidulikul tseremoonial 27. septembril 2008.

Rohkem infot: http://athena.statsvet.uu.se/prize/

Lisainfo: TÜ sotsiaalteaduskonna võrdleva poliitika magistriõppe programmijuht Vello Andres Pettai, tel 737 5335, 513 0897

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja