TÜ hakkab rahvusvahelises projektis vähendama e-teenuste arenduskulusid

TÜ arvutiteaduse instituut alustas rahvusvahelise projektiga Artifact-Centric Service Interoperation (ACSI), mille eesmärk on vähendada erialaspetsiifiliste e-teenuste väljatöötamise kulusid 40 protsendi võrra.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39513","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]"Tänapäeval on suurte organisatsioonide infosüsteemid muutunud väga keeruliseks. Süsteemi eri osade vahel ringleb tuhandeid teateid ning vahel on isegi tarkvaraarhitektidel raske aru saada, mis täpselt süsteemis toimub," rääkis Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi tarkvaratehnika professor Marlon Dumas. "Seetõttu kulub tarkvaraarhitektidel olukorras, kus süsteemis on vaja teha muudatusi – näiteks pakkuda uusi teenuseid – palju aega, mõistmaks, kuidas süsteem hetkel toimib ja mida selles täpselt on vaja muuta."

Projekti eesmärk on töötada välja raamtarkvara, mis aitaks organisatsioonidel oluliselt vähendada e-teenuste koordineerimisele kuluvat aega ning tõsta uute e-teenuste väljatöötamise automatiseeritust ja tõhusust. Tartu Ülikooli arvutiteadlased rakendavad projektis uusimaid andmekaeve (data mining) meetodeid, et koostada ettevõtte infosüsteemi terviklik, täpne ja ajakohane kirjeldus. Projekti teised osapooled töötavad välja metoodika, mis võimaldaks saadud kirjelduse abil oluliselt lühendada e-teenuse arendamisele kuluvat aega.

Lisaks arendusaja vähendamisele peaks ACSI raamtarkvara võimaldama e-teenuste ühendamiseks vajalike andmeteisenduste ligi 90 protsendist automatiseerimist. Välja töötatud tarkvara tehakse kättesaadavaks avatud lähtekoodiga litsentside alusel, mis tähendab, et organisatsioonid üle kogu maailma saavad uut tehnoloogiat rakendada tasuta.

"Projekt võimaldab Eesti arvutiteadlastel teha koostööd Euroopa tippu kuuluvate ülikoolide ning teadus- ja arendusasutustega," ütles Dumas. "Saame seeläbi oskusteavet ja kontakte, mis on hädavajalikud Eesti arvutiteaduse tõusuks järgmisele tasemele."

Projektikonsortsiumis teevad TÜ uurijad koostööd ekspertidega järgnevatest teadusasutustest: IBM teaduslabor Haifas (Iisrael); Sapienza ülikool Roomas (Itaalia); Bolzano vaba ülikool (Itaalia); Imperial College Of Science, Technology and Medicine, (Ühendkuningriik); Technische Universiteit Eindhoven, (Holland); Indra Software Labs SLU, (Hispaania); Collibra NV (Belgia).

Projektiga alustati 14. juunil Iisraelis IBM-i Haifa teaduslaboris toimunud partnerite kohtumisel ning viimased tulemused avaldatakse 2013. aasta mais.

Rohkem infot ACSI projektist http://www.acsi-project.eu/

Tartu Ülikooli arvutiteaduste instituudi koduleht http://www.cs.ut.ee

Lisainfo:
Marlon Dumas, Tartu Ülikooli tarkvaratehnika professor, tel 737 5473, e-mail marlon.dumas@ut.ee

Kadri Kirst
avalike suhete peaspetsialist
Tartu Ülikool
tel 737 5509, 50 70 963
kadri.kirst@ut.ee