TÜ Ideelabor viis Ideede Raju Kiievisse

TÜ Ideelabori eestvedamisel on Ideede Raju motivatsiooniüritus alates 2018. aastast viidud ka välismaale. Pilootettevõtmises osalenud enam kui 100 Ukraina üliõpilast kogunesid ideid genereerima esimest korda 27. veebruaril.

Ideede Raju Kiievis oli Tartu ülikooli ja Ukraina partnerorganisatsiooni praktilise ettevõtlusõppe koostööprojekti Yep!STARTER avaüritus. Projekti eesmärgiks on edendada Ukraina üliõpilaste ettevõtlikkust ja ettevõtlusalaseid teadmisi, toetudes Eesti parimatele praktikatele.

Avaürituse motivatsioonikõnelejateks olid kohalikud iduettevõtjad, sh TÜ Ideelaborist tuule tiibadesse saanud Ukraina päritolu endine majandusteaduskonna üliõpilane Andriy Bondarenko, kes on tänaseks Google’le ja IBM’e IT talente vahendava ettevõtte Move on Miles asutaja ja tegevjuht.

Lisaks jagasid oma kogemusi ka Andriy meeskonnakaaslased, TÜ majandusteaduskonna vilistlased Nikita Gorskih ja Kostiantyn Turchak.  Viieteistkümne ideelaua hulgas osutus kõige populaarsemaks laudkond, kus otsiti lahendust probleemile „Kuidas luua tugev tudengikogukond?“. Sama innukalt pakuti välja ideid arendamaks ühisloome platvormi Ukraina väikeettevõtetele. Ideelauas osalenud üliõpilase Daria Chornomoretsi sõnul võimaldas üritus tulla välja mugavustsoonist, kohtuda ja vestelda teiste Kiievi ülikoolide tudengitega. Ta on veendud, et Yep!STARTER toetab osalejaid oma ettevõtte rajamisel ja start-up maailma” astumisel.

Semestripikkune YEP!Starter äriarendusprogramm lõppeb äriideede võistlusega. Parimad meeskonnad saavad võimaluse esitleda oma ideid Tartus, rahvusvahelisel ärifestivalil sTARTUp Day 2019. Programmi väljatöötamisel ja rakendamisel lähtutakse Eestis rakendatud eelinkubatsiooniprogrammi STARTER kogemustest.

Kiievis, Ideede Rajul osalenud TÜ Ideelabori juht Maret Ahonen tunneb rõõmu selle üle, et Tartu ülikool saab jagada oma kogemust eelinkubatsiooni programmi elluviimisel Ukraina ülikoolides, sest tema sõnul on Ideelabori tegutsemise ajal TÜs õppivad Ukraina tudengid paistnud silma erakordse aktiivsuse ja ettevõtlikkuse poolest. “Nüüd saame pakkuda ukrainlastele sarnast programmi nende kodumaal.  Ideede Raju osalejate entusiasm ja innukus lubab uskuda, et noored ka oma ideed ellu viivad. Toetame neid oma rahvusvahelise kogemusega mentorite ja ekspertide poolt läbiviidavate koolitustega,“ leiab Maret Ahonen.

Tartu ülikooli Ideelabor viib koostööprojekti ellu Ukraina partnerorganisatsiooniga MTÜ „Platform of Innovative Partnership“, mis sarnaselt Ideelaborile pakub üliõpilasele suunatud praktilist ettevõtlusõpet ning koondab oma võrgustikku neli Ukraina ülikooli: Kiievi rahvuslik kaubandus- ja majandusülikool, Kiievi ülikool, Ukraina rahvuslik lennundusülikool ja Donetski rahvuslik tehnikaülikool. Projekt kestab 2019. aasta maikuuni.

Projekti rahastatakse välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest. 

 

Lisainfo: Maret Ahonen, TÜ Ideelabori juht, 522 5910, maret.ahonen@ut.ee 

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli avalike suhete spetsialist
tel +372 737 5509
mob +372 5566 2832