TÜ keeleteadlased osalevad rahvusvahelises soome-ugri vähemuskeelte uurimisprojektis

TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituut osaleb rahvusvahelises uurimisprojektis ELDIA, mis sai Euroopa Liidult rekordilise 2.7 miljoni euro suuruse toetuse soome-ugri vähemuskeelte uurimiseks.

Mitut teadusala ühendav uurimisprojekt ELDIA (European language diversity for all) uurib soome-ugri keelte olukorda ja elujõulisust ning nende kõnelejate keelteoskust. ELDIA meeskond hakkab uurima 14 keelesituatsiooni: võrukestel ja setudel Eestis, vepslastel, karjalastel ja setudel Venemaal, eestlastel ja karjalastel Soomes, meä- ja soome keele kõnelejatel Rootsis, kveenidel ja põhjasaamlastel Norras, ungarlastel Austrias ja Sloveenias ning eestlastel Saksamaal. Keeleteadlaste kõrval osalevad projektis statistikud, juristid ja sotsioloogid.

Projekti eesmärgiks on välja töötada Euroopa keelte elujõulisuse baromeeter EuLaViBar, mis võimaldab mõõta, hinnata ja analüüsida mis tahes keelesituatsioone, keelelise tasakaalu muutusi ja nende mõjusid.

Projekt keskendub valitud mitmekeelsete kogukondade uurimisele, mis katavad peaaegu täielikult nende poliitiliste ja majanduslik-ühiskondlike olude spektri, milles Euroopa keelevähemused elavad: on väiksemaid ja suuremaid, vanu ja uusi kogukondi, on elujõulisi ja ohustatud, paremini või halvemini kaitstud ning standardiseeritud keeli. Kõik valitud vähemuskeeled kuuluvad soome-ugri keelkonda, mis on olnud rahvusvaheliselt tuntud vähemuskeelte uurimises alaesindatud.

Tartu Ülikooli ning ennekõike soome-ugri väikekeelte uurijate jaoks on projekt väga olulise tähtsusega, kuna see võimaldab osa võtta meile oluliste keelesituatsioonide ühtses süsteemis uurimisest ja hindamisest. Ühtlasi võimaldab Euroopa Liidu toetus kolme aasta jooksul läbi viia süstemaatilise uurimistöö.

Eestit esindavad projektis Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi professorid Karl Pajusalu ja Helle Metslang, teaduritena asuvad tööle Kadri Koreinik ja Kristiina Praakli, koostööd teevad Sulev Iva (TÜ), Sonja Laitinen (Helsingi ülikool) ja Sarah Bast (Mainzi ülikool), juriidiliste küsimustega tegeleb Marianne Meiorg (TTÜ). Projekti nõuandvas kogus on prof Martin Ehala ja prof Art Leete, projekti ettevalmistustöödes osales TÜ õppeprorektor prof Birute Klaas.

Projekt algas 1. märtsil 2010 ning kestab kolm aastat. Teadusprojekti rahastab Euroopa Liidu seitsmes raamprogramm 7RP, teadusteema sai 482 taotluse seas omas valdkonnas kõrgeima hinde. Projekti peakoordinaator on Mainzi ülikooli prof Anneli Sarhimaa.

Lisainfo: Kristiina Praakli, eesti ja üldkeeleteaduse instituut, tel 737 5227, e-post kristiina.praakli@ut.ee


Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 581 04 946
e-post: mehis.tuisk@ut.ee
www.ut.ee