TÜ KESKKONNAFÜÜSIKA INSTITUUT KORRALDAB SEMINARI ILMAENNUSTUSE PARANDAMISEKS

TÜ keskkonnafüüsika instituudi teadur Marko Kaasik selgitab seminari olemust järgmiselt: "Kogu tänapäevane lühiajaline ja keskmise pikkusega ilmaprognoos on tegelikult arvutitöö tulemus. Atmosfääri liikumine allub teatud seaduspärasustele, mida kirjeldatakse nn atmosfääri dünaamika võrranditega. Neid võrrandeid lahendavat arvutiprogrammi nimetatakse aga atmosfääri numbriliseks mudeliks. Mudel võib arvutada ilma üle kogu maakera e globaalselt või mingil konkreetsel alal. Kuna aga ka konkreetse ala mudel kasutab paratamatult globaalmudeli arvutusi, siis tähendab see, et tänapäeva ilmaprognoos on globaalse iseloomuga"
Ilmaennustuse rahvusvaheline olemus väljendub Marko Kaasiku sõnul veel selleski, et tänapäeva ilmaprognoos ja sellealane uurimistöö vajavad ülivõimsaid arvuteid, mida paljudel juhtudel kasutatakse võrgu kaudu üle riigipiiride.

Konvektsiooni e tõusvate õhuvoolude detailsem arvessevõtmine võimaldab tulevikus paremini ennustada sademeid ja äikest, aga ka mõningaid äärmuslikke loodusnähtusi, nagu nt tromb või vesipüks.

Seminarist võtab osa 31 teadlast kuueteistkümnest Euroopa ja Põhja-Ameerika riigist. Üritust toetab Põhjamaade Ministrite Nõukogu koostööprojekt NetFAM, mille eesmärgiks on arendada atmosfääri modelleerimise alast rahvusvahelist koostööd.


Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht

INFO: TÜ keskkonnafüüsika instituut, teadur Marko Kaasik, tel. 737 6296