TÜ külalisprofessor Venemaalt peab avaliku loengu veekogude ajaloo uuringutest

Reedel, 14. veebruaril algusega kell 10.15 peab Tartu ülikooli külalisprofessor Dmitry A Subetto Chemicumi (Ravila 14A) auditooriumis 1019 maateaduste ja ökoloogia doktorikooli raames avaliku loengu „Paleolimnological investigations for paleooceanological reconstructions“ paleolimnoloogilistest ehk veekogude ajaloo uuringutest Loode-Venemaal.

Dmitry Subetto on Venemaa juhtivaid paleolimnolooge, kes on uurinud Läänemere, Valge mere ja Musta mere rannasiirde ajalugu ja selle seost inimasustuse arenguga; Weichseli jäätumisala väikejärvede ja Ladoga paleoökoloogiat aga ka paleokliimat Siberi põhjaaladel. Alates 2014. aastast on Dmitry Subetto Tartu ülikooli külalisprofessor.

Loode-Venemaa glatsiaalgeoloogia ja paleokliima uuringute kaudu on professor Subettol olnud tihe koostöö TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi kvaternaarigeoloogia töörühmaga, sh on ta osalenud ühistel ekspeditsioonidel ja konverentside korraldamises, doktorantide intensiivkursuse läbiviimisel ning ühisartiklites.

„TÜ külalisprofessoriks olemise perioodil kavandame ühist teadustegevust Skandinaaviast Ida-Euroopa platvormile ulatunud viimaste mandrijäätumise episoodide vanuste ning Läänemere ja Valge mere veetasemete muutuste uuringuid nii Eesti alal kui vähemuuritud Loode-Venemaal,“ rääkis teaduskoostööst TÜ rakendusgeoloogia teadur Alar Rosentau. Samuti kavandatakse ühisekspeditsioonide korraldamist Onega-Valge mere piirkonda, kust loodetakse koguda uudset andmestikku liustiku taandumise kronoloogia, jääjärvede arengu ja rannasiirde ning inimasustuse arengu seoste kohta.

Subetto on Herzeni nimelise riikliku pedagoogilise ülikooli professor ja Vene teaduste akadeemia Karjala uurimiskeskuse põhjaalade veeprobleemide instituudi direktor. Ta on rohkem kui 300 teaduspublikatsioon autor ning ta on osalenud Venemaa poolse koordinaatorina mitmetes rahvusvahelistes paleokeskkonna uurimisprojektides,nagu näiteks Arctic Palaeoclimate and its Extremes.

Paleolimnoloogia on teadusharu, mis uurib järvede ajalugu, analüüsides veekogude põhjasettekihtide füüsikalisi, keemilisi, ökoloogilisi, geograafilisi, hüdroloogilisi, zooloogilisi ning bioloogilisi omadusi.

Kõik huvilised on avalikule loengule oodatud!

Pilt: Järvesetete puurimine Narva-Luuga madalikul Foto: Hanna Raig/TÜ

Lisainfo: Alar Rosentau, TÜ rakendusgeoloogia teadur, tel: 737 5896, e-post: alar.rosentau [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee