TÜ Kunstimuuseum viib ajas 2500 aastat tagasi

Väljapanek pakub muuseumikülastajale võimaluse rännata ajas 2500 aastat tagasi ja veeta üks meeliköitev päev antiikajas. Näitusel saab nautida kunstiteoseid, mis on kaunistanud kreeka pühamuid ja nende ümbrust, proovida selga antiikstiilis rõivaid, küsida oraaklilt ennustusi, ehitada arvutiekraanil templit ja rännata erinevatesse Vana-Kreeka paikadesse. Samuti saab katsuda omphalost ehk antiikaja maailma naba, panna kokku piltmõistatusi, katsetada kreeka tähestikus kirjutamist, harjutada kätt vaasimaalis ja palju muud.

Lisaks toimuvad mitmeid eriüritused, mis tutvustavad antiikaja argielu, kultuuri ja kunsti lähemalt. Koolivaheajal toimuvad mitmed õpitoad, kus tehakse näiteks vaasimaali, valmistatakse mosaiike ja ehtepaelu. Maikuus toimub suurejooneline Homerose eepose "Ilias" non-stop ettelugemine.

Septembri lõpuni avatud näituse raames toimub ka loengusari "Antiigiakadeemia", kus kõneldakse nii muusikast, kirjandusest, köögist, kommetest kui pulmarituaalidest.

1803. aastal asutatud Tartu Ülikooli kunstimuuseum on Eesti vanim muuseum. Tegemist on ka ainsa Kreeka kultuuripärandit säilitava muuseumiga terves Baltikumis. Muuseumil on Eesti parim valik antiikkunstist – kogus leidub nii originaale kui Kreeka ja Rooma skulptuuride kipskoopiaid, mis annavad põhjaliku ülevaate Kreeka kunsti arenguloost alates arhailisest perioodist ning lõpetades hellenismi ning Rooma impeeriumi ajastuga.

Publikule on väljapanek avatud alates esmaspäevast, 16. märtsist. "Carpe diem! Naudi päeva!" on avatud tööpäevadel kell 11-18 ja laupäevadel kell 11-15. Näitus jääb avatuks septembri lõpuni.
Pileti hind on 25 krooni.

Lisainfo: Jaanika Anderson, näituse kuraator ja antiigikogu hoidja, tel 737 5384, kmm@ut.ee ja www.ut.ee/artmuseum

Karin Volmer
pressiesindaja