TÜ MAJANDUSTEADUSKOND ARUTLEB KONVERENTSIL HARIDUSE TÄHENDUSE ÜLE MAJANDUSARENGUS

Konverentsi avavad reedel, 26. augustil kell 10 TÜ majandusteaduskonna õppehoones (Narva mnt 4 / B306) Tartu Ülikooli rektor prof Jaak Aaviksoo ning EV haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

TÜ majandusteaduskonna dekaan prof Jüri Sepp selgitab konverentsi tähendust järgmiselt: "Majandusteooria ja äripraktika on üha enam tõstmas ausse inimkapitali kui võtmefaktori tähtsuse majanduse arengus. Inimkapitali puhul on aga määravaks teguriks haridus, mistõttu haridussüsteemi majanduslik analüüs või teisisõnu haridusökonoomika on kujunenud majandusteaduses väga oluliseks uurimisvaldkonnaks. Ökonoomika tähendab eelkõige konkreetsete otsuste ja valikute analüüsi tulude ja kulude, kasude ja kahjude seisukohalt – antud juhul siis haridusvaldkonnas. Seega on mõistetav ka haridusökonoomika positiivne rakenduslik väljund – mõistlikumad otsused hariduses. Peamiseks vahendiks selle saavutamiseks on aga paremad (loe: motiveerivamad) institutsionaalsed raamid ja reeglid."

Konverents toimub esmakordselt tänu haridus- ja teadusministeeriumiga sõlmitud lepingule haridusökonoomika arendamiseks Eestis. Sellega loodetakse sulanduda vastavasse rahvusvahelisse võrgustikku ning leida partnereid edasiseks koostööks. Praegu on Jüri Sepa sõnul näiteks INNOVE-s läbi vaatamisel taotlus haridusökonoomika tippspetsialisti kutsumiseks Eestisse 2-3 aastaks.

Konverentsil käsitletakse haridussektorit nii rahva- kui ka ettevõttemajanduslikust aspektist. Alateemadeks on haridus ja tööturg, haridusturg ja hariduspoliitika, haridussüsteemi finantseerimine ning hariduse väärtustamine ja tasustamine organisatsioonides.
Plenaaristungil esinevad viis kutsutud teadlast Inglismaalt, Saksamaalt, Hollandist ja Soomest. Järgnevad 24 ettekannet sektsioonides. Üldse on osavõtjaid 12 riigist.

Lisainfot konverentsi kohta saab aadressilt http://www.majandus.ut.ee/114550

Illari Lään