TÜ matemaatika-informaatikateaduskonnas toimub mitu rahvusvahelist teaduskonverentsi

Tegemist on juubelihõngulise üritusega: 30 aastat tagasi toimus Tartus I üleliiduline mitmemõõtmelise statistika konverents, mis on tänaseks kasvanud ulatuslikuks rahvusvaheliseks teadusürituseks Rahvusvahelise Tõenäosusteooria ja Matemaatilise Statistika Bernoulli Ühingu egiidi all. Ligi 100 osavõtjat on pärit 20 riigist, kutsutud tippesinejad on Kanadast, Rootsist, Suurbritanniast, Saksamaalt, USAst ja Brasiiliast. Kümmekond ettekannet peavad ka TÜ õppejõud ja doktorandid.

Mitmemõõtmeline statistika tegeleb tõenäosuslike mudelite koostamisega, kus võetakse arvesse erinevad tunnused koos nendevaheliste seostega. Kitsamateks valdkondadeks konverentsil on mitmemõõtmeliste jaotuste teooria, parameetrite hindamise ja hüpoteeside kontrolli meetodid, mitmemõõtmeliste sõltuvusstruktuuride uurimine, varjatud juhuslike struktuuride avastamine, klassifitseerimisprobleemid, kestusuuringud ja lünklikud andmed, stohhastilised mudelid finants- ja kindlustusmatemaatikas ning mitmemõõtmelise analüüsi rakendused eri valdkondades.

Lisainfo: Konverentsi veebileht; matemaatilise statistika professor Tõnu Kollo, tel 737 5486

TÜ matemaatika-informaatikateaduskond korraldab koostöös Eesti Matemaatika Seltsiga 27.-30. juunil 2007 teaduskonverentsi "Poolrühmad, polügoonid ja kategooriad ning nende rakendused graafiteoorias", mis on pühendatud TÜ professori Mati Kilbi ja TÜ audoktori Oldenburgi Ülikooli professori Ulrich Knaueri 65. sünnipäevale.

Konverentsile on oodata üle 50 osavõtja 15 riigist. Kutsutud esinejateks on Victoria Gould (Yorki Ülikool, Inglismaa), Mark Lawson (Heriot-Watti Ülikool, Šotimaa) ja Ales Pultr (Karli Ülikool, T¨ehhi). Konverentsi toetavad ka Oldenburgi Ülikooli matemaatikainstituut (Saksamaa) ja Wilfrid Laurier' Ülikool (Kanada).

Mati Kilp ja Ulrich Knauer on jätnud märkimisväärse jälje konverentsi nimes loetletud algebravaldkondade, eriti aga poolrühmade esituste teooria arengusse. Neid seovad pea neljakümneaastased koostöö ja sõprussidemed, mille üheks viljaks on hiljuti ilmunud ühine monograafia.

Lisainfo: Konverentsi veebileht; TÜ algebra vanemteadur Valdis Laan, tel 737 6411

Liina Jürgen
TÜ avalike suhete juht