TÜ meeskond võitis maailma suurima keskkonnatehnoloogiate äriideede konkursi

8. oktoobril 2016 jagati ClimateLaunchpad Euroopa finaalvõistlusel Tallinna kultuurikatlas auhindu Euroopa parimatele alustavatele rohetehnoloogia iduettevõttetele. Võistluse üldvõitjaks tuli Tartu ülikooli taustaga Eesti idufirma Gleather, kes toodab želatiinist nahalaadset materjali. 

Võidumeeskonda kuulusid äsja materjaliteaduste doktorikraadi kaitsnud idee autor Kaido Siimon, ettevõtluse- ja tehnoloogia juhtimise magistrant Mari-Ann Meigo, materjaliteaduste bakalaureuse üliõpilane Märt-Erik Martens ja materjaliteaduste magistrant Mart Salumäe.

Žürii sõnul oli otsus üksmeelne ning eriti kiideti Gleatheri selget esinemist laval ning väga konkreetset äriplaani. Ka Gleatheri asutaja Mari-Ann Meigo usub, et võit tuli tänu suurele tööle ning väga detailselt läbimõeldud äriideele. „Tegeleme ühtlasi teemaga, mis kõnetab kõiki, seega võrreldes mõne abstraktsema lahendusega on meie ideed väga lihtne mõista,“ sõnas Meigo.

Žürii liige, Eesti edukaima rohetehnoloogia iduettevõtte Skeleton Technologies juhi Taavi Madiberki sõnul oli tase sel aastal väga tugev ning märkimisväärselt vaheldusrikas. Mõned ideed eristusid väga selgelt oma majandusliku ja keskkonnaalase potentsiaaliga. Viimaste hulka kuulub kindlasti ka Gleather: „Riskid on kõrged ning ettevõtte järgmisele tasemele viimine suur väljakutse, aga esitus oli väga hea ning nende selgelt defineeritud turg näitab, et Gleatheri reaalne potentsiaal on täna esinenud ettevõtete seast kindlasti üks suuremaid,“ kommenteeris Madiberk.

Pea 20 000 euro suurust auhinnafondi ning ihaldatud pääsu Climate-KIC ärikiirendi programmi olid jahtimas ka teine finaali pääsenud Tartu ülikooli meeskond - WildAr, mille loodud veebiplatvorm teeb lihtsamaks keskkonnatingimuste analüüsi ja rohelahenduste leidmise tee-ehituste planeerimiseks. WildAri meeskonda kuuluvad Jaanus Remm ja Maryna Pashchynska.

Tartu ülikooli ettevõtluse ja võidumeeskondade nõustaja Aivar Pere oli Gleatheri ja WildAri eduka esinemise üle väga õnnelik ja tõdes, et eks teaduspõhise oskusteabe ellurakendamine ongi innovatsioon. "Taas kord saame öelda, et meie ülikooli teadus ja ettevõtluse ökosüsteem toodab maailma jaoks olulisi lahendusi. Meie ettevõtlikud teadlased ja üliõpilased on Tartu ülikooli ja kogu Eesti arengu aktivad," lisas ta.

Kaks päeva väldanud ClimateLaunchpad Euroopa finaalvõistlus tõi Tallinnasse kokku 30 riigi 87 parimat iduettevõtet. Teise koha võitis Sponge (Türgi) ja kolmanda Chrysalis (Suurbritannia). Esikolmikut premeeritakse rahalise auhinnaga ning kümme parimat meeskonda pääsevad ka Climate-KIC ärikiirendisse, kus ootavad ees kogenud mentorid ja investorid, et aidata ideest kasvatada tõeline maailmamuutev keskkonnasõbralik ettevõte.

ClimateLaunchpad on pühendunud keskkonnasõbralikuma maailma loomisele ning tänu rahvusvahelisele võistlusprogrammile liituvad selle missiooniga igal aastal sajad meeskonnad üle Euroopa. „Kliimamuutuse peatamiseks piisab 100 000 iduettevõttest ning ClimateLaunchpad annab selle eesmärgi täitmisele oma väikese, kuid väga olulise panuse,“ sõnas ClimateLaunchpadi algataja ja tegevjuht Frans Nauta finaalvõistluse avatseremoonial.

ClimateLaunchpadi toimumist Eestis toetasid Climate-KIC, Eesti keskkonnaministeerum, Eesti Energia, Euroopa Liit, Tallink, Tehnopol, PAKRI teadus- ja tööstuspark jt. Ürituse Eesti-poolne peakorraldaja on Startup Estonia, mida rahastatakse Euroopa regionaalarengu fondi vahenditest.

Lisainfo
Aivar Pere
TÜ ettevõtluse nõustaja
737 4810
aivar.pere@ut.ee

Virge Tamme
Tartu ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392