TÜ meeskonda saatis Ameerikas äriideede võistlusel edu

Tartu Ülikooli meeskond ResDec sai Ameerika Ühendriikides Nebraskas toimunud rahvusvahelise äriarendusprogrammi „Network Globally, Act Locally“ (NGAL®) äriideede esitlemise võistlusel teise koha ja preemiaks 2500 USA dollarit.

ResDec (varasema nimega rEstFinder) soovib tuvastada antibiootikumiresistentsust kiiremini ja kuluefektiivsemalt ning pakkuda klientidele situatsioonipõhiseid lahendusi. Meeskonna asutajaliikmed, TÜ doktorandid Taavi Vanaveski (neuroteadus) ja Mikk Puustusmaa (geenitehnoloogia) kinnitasid, et Ameerikas neid saatnud edu tuli neile meeldiva üllatusena. Taavi Vanaveski lisas, et oma osa võis olla sellel, et antibiootikumiresistentsuse väljajuurimine on USA-s väga päevakohane teema.

Esikoha ja 3000 USA dollarit sai tiim Timey Tallinna Tehnikaülikoolist. Timey arendab toidu jaoks nutikaid „parim enne“-indikaatoreid. Kolmas koht ja 1000 dollarit läks tiimile Parkway Nebraska Wesleyani Ülikoolist, mis plaanib tuua turule jagamismajandusel põhineva parkimisrakenduse.

Programmis osales kaheksa tiimi viiest ülikoolist. Esmalt kohtusid nad Tartus, kus tutvuti ja saadi nõu TÜ Ideelabori võrgustiku ärimentoritelt. Seejärel osalesid kõik meeskonnad Tallinnas targa tööstuse ideede häkatonil. Lõpuks sõideti Ameerika Ühendriikidesse, kus tiimid arendasid hoogsalt oma ideed edasi ja astusid programmi lõpuüritusel rahvusvahelise žürii ette.

Eesti ülikoolidest osales programmis neli meeskonda. Lisaks teise koha võitnud ResDecile oli Nebraskas edukas HankSays (endise nimega CarZam), mis oli samuti TÜ Ideelabori STARTERi programmi tiim. HankSaysi liikmed Andres Kiik ja Abdulateef Alli õpivad TÜ arvutiteaduste instituudis. HankSays loob seadet, mis auto mootori külge kinnitatuna jälgib mikrofonide ja sensoritega reaalajas auto helisid ja vibratsioone. TTÜ-st olid USA-s kohal tiim Laava Tech, mis on välja töötanud saagikust suurendava ja energiatarbimist vähendava kasvuhoonete kunstliku valgustuse süsteemi, ning esikoha võitnud tiim Timey.

Ideelabori juhi Maret Ahoneni sõnul on NGAL erakordne ettevõtmine, sest see pole mitte ainult intensiivne äriarendusprogramm, vaid ka ülikoolidevahelise kultuuriülese koostöövõrgustiku kujundamise ja USA-Eesti suhete arendamise programm.

NGAL®-programmi toetab Eesti aukonsul Lõuna-Carolina osariigis ning TÜ auliige Harry Huge ja tema abikaasa Reba Huge. Ülikoolide koostöös sündinud intensiivne äriarendusprogramm NGAL® toimus juba neljandat korda. Selle koostööpartnerid on Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool ja kolm USA ülikooli: Charlestoni Kolledž, Lõuna-Carolina Sõjaväekolledž Citadel ja Nebraska Wesleyani Ülikool. TÜ-s on programmi eestvedaja Ideelabor.

Lisainfo: Maret Ahonen, TÜ ideelabori juht, 522 5910, maret.ahonen@ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677