TÜ Narva kolledži uus õppekava suurendab IT-õppe võimalusi Ida-Virumaal

TÜ Narva kolledž avab koostöös IT kolledži, TÜ arvutiteaduse instituudi ja kohalike ettevõtetega uuel õppeaastal IT-õppekava „Infotehnoloogiliste süsteemide arendus“. Uus õppekava on loodud Ida-Eesti piirkonna vajadustele mõeldes, et vastata tööturu ootustele.

Selle sündmuse valguses toimus 10. detsembril Narva kolledži aulas õppekava avamise idee taga oleva IT-visionääri Linnar Viigi videoloeng (järelvaadatav www.uttv.ee). Kell 16 allkirjastasid haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski ja Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm TÜ Narva kolledžis kokkuleppe IT õppekava arendamiseks ja rakendamiseks Narvas.

TÜ Narva kolledži IT-õppe sihtrühm on eelkõige Ida-Virumaa noored. „Paljud venekeelsed noored on reaalainetes tugevad, aga nende riigikeele oskus ei pruugi olla piisav, et alustada õpinguid vaid eesti keeles. Planeeritav eriala võimaldab alustada oma õpinguid kodukohas ja seob üliõpilase kohaliku töökohaga,“ rääkis TÜ Narva kolledži direktor Katri Raik, lisades, et õppima on oodatud ka juba töötavad inimesed, kes vajavad tööturul oma konkurentsivõime parandamiseks IT-alase kvalifikatsiooni tõstmist.

„Vaieldamatult toetab õppekava avamine Narva ja Ida-Virumaa arengut, piirkonda jääb ilmselt rohkem kõrgharidusega noori,“ on Raik kindel. Ta leiab, et õppekava avamine ja arendamine Narvas suurendab riigi kohalolu Ida-Virumaal. „Riik näitab sellisel viisil üles huvi venekeelsete noorte tuleviku vastu ja pakub neile võimalust omandada eriala, kus nad saavad teenida üle Eesti keskmist palka, olla arvestatud ja vajalikud ning seeläbi lõimuda ühiskonda,“ täiendas Raik.

Uus õppekava vastab üha suuremale ühiskonna vajadusele kvalifitseeritud IT-spetsialistide järele. Kuna õpe on kolmes keeles, annab see parima ettevalmistuse sisenemaks nii piirkonna kui ka laiemalt Eesti tööturule, sh saab üliõpilane julgustust tegemaks koostööd ka rahvusvaheliste ettevõtetega. „Potentsiaalselt lisanduvad piirkonda kõrgepalgalised töökohad ja IT-ettevõtted saavad laieneda Ida-Virumaale. Õpingud lõpetanud IT-spetsialistid saavad asuda olemasolevatesse firmadesse või asutada piirkonda uusi ettevõtteid,“ usub Raik.

Uue õppekava loomist on tutvustatud ja sisu arutatud ka piirkonna ettevõtetega, sh Eesti Energia AS-i ja Viru Keemia Grupiga. Tööandjad leidsid, et uus õppekava annab lisaväärtust, kui koolitatakse ühelt poolt inimesi, kes ehitaksid üles süsteeme ja hoiaks neid töökorras ning teiselt poolt programmeerimise oskusega spetsialiste. Ettevõtjad leidsid, et see looks võimaluse piirkonnas uut tüüpi ettevõtlusele, mis täna puudub. Täna puudub piirkonnas ka programmeerimise kompetents ja see muudab mitmete probleemide lahendamise tööandjatele väga kalliks. Kolledži IT-õpe tooks sellele lahenduse.

Õppekava arendus toetub IT kolledži rakenduskõrghariduse õppekavale. Õppekava lõpetajad saavad rakendusõppe diplomi.

Loe lähemalt ka Postimehest ja kuula Katri Raigi intervjuud Vikerraadiole.

Lisainfo: Katri Raik, TÜ Narva kolledži direktor, tel: 740 1901, 515 3394, e-post: katri.raik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392