TÜ NÕUKOGU ANDIS POSITIIVSE HINNANGU DOKTORIÕPPE TULEMUSLIKKUSELE VIIMASE 12 AASTA JOOKSUL

Hinnang põhineb ülevaatel, mis võtab kokku ülikooliga seotud inimeste doktoritööde kaitsmise ajavahemikul 1991-2004.

Doktoriõppe efektiivsuse analüüsist lähtuvalt peab Tartu Ülikooli nõukogu vajalikuks rakendada ülikoolis ja riiklikul tasandil sihikindlamalt meetmeid, mis tõstaksid doktoriõppe tulemuslikkust ja osalejate motivatsiooni. Ühtlasi toetab ülikooli nõukogu riiklikku initsiatiivi doktorandistipendiumi sisseviimisel ning tõukefondide toetusega doktorikoolide käivitamisel.

TÜ nõukogu väljendab samas muret doktoriõppe riikliku koolitustellimuse mahu vähendamise pärast, mis kindlasti ei võimalda taastoota rahvuslikku tippharitlaskonda ega suurendada teadus- ja arendustegevuse süsteemi mahtu Eestis ja Euroopa Liidus püstitatud eesmärkideni (teadus- ja arendustegevuse kulutuste maht vastavalt 1,6% ja 3% SKP-st).

Ülikooli nõukogu jaoks on murettekitav ka TÜ osakaalu vähenemine doktoriõppe riiklikus koolitustellimuses, mis on vastuolus just tulemuslikkusel tugineva finantseerimise põhimõttega ning võib viia Eesti doktoriõppe üleüldise tulemuse kahandamisele.

Ajavahemikul 1991-2003 on Tartu Ülikooli vastu võetud 1538 doktoranti, kellest 30. juuniks 2004 on doktoritöö kaitsnud 404 inimest, neist 41 (10%) ülikoolidevahelise koostöö alusel väljaspool Tartu Ülikooli. Lisaks neile on eksternina kaitstud TÜ kaitsmisnõukogudes 178 doktoritööd. Kaitsnute koguarv on seega 582.

Kaitsnud doktorantidel kulus doktorikraadini jõudmiseks keskmiselt 4,9 aastat. 93% kõigist kaitsnutest kaitses oma doktoritöö seitsme aasta jooksul, neist 42,3 % nominaalajaga.

Aastatel 1991–1997 on Tartu Ülikoolis doktorantuuri immatrikuleeritud 639 doktoranti, kellest enamik (321) on käesolevaks ajaks jõudnud kaitsmiseni. Arvestades, et neil doktorantidel on olnud oma töö valmistamiseks vähemalt seitse aastat aega, saab lugeda Tartu Ülikooli doktoriõppe efektiivsuseks 50,2%. Doktorikraadi kaitsnute keskmine vanus on 34 aastat.

Liina Vahemets
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist