TÜ nõukogu valis viis audoktorit

Ülikooli audoktoriteks valiti Osnabrücki Ülikooli professor Christian von Bar, Uppsala Ülikooli professor Torkel Jansson, Genti Ülikooli professor Marc Antrop, Florida Ülikooli professor Alan Roy Katritzky ja Stockholmi Majandusülikooli professor Ari Kokko.

Christian von Bar on silmapaistev rahvusvahelisel tasemel teadlane, kes on Euroopas ja kogu maailmas üks juhtivaid tsiviilõiguse asjatundjaid, tema kitsam peamine eriala on lepinguväliste kohustuste õigus. Professor von Bari seovad Tartu Ülikooli õigusteaduskonnaga tihedad koostöösidemed, tänu temale on mitmed TÜ õigusteadlased erinevates vormides kaasatud kahte Euroopa peamisesse tsiviiliõiguse uurimise alasesse projekti. Ka on ta aidanud organiseerida ning rahastada mitmed rahvusvahelisel tasemel õigusteadusalaseid konverentse. Täna temale toimub koostöö Osnabrücki Ülikooli ja TÜ õigusteaduskondade vahel.

Torkel Jansson on Põhjamaade nimekamaid ajaloolasi, kelle põhialaks on Rootsi ja Läänemeremaade riigi ja ühiskonna moderniseerumisprotsess 19.-20. sajandil, sealhulgas agraarühiskonna ümberkujunemine. Tartu Ülikooliga seovad Janssonit nii teaduslikud kui kollegiaalsed kontaktid, ta on pidanud seminare ja loenguid ning olnud väitekirja kaitsmisel oponendiks. Eriti hinnatud on tema tegevus kui juhendaja ja stipendiumide hankija noortele eesti teadlasetele, kes Rootsi Instituudi stipendiumiprogrammi raames suunati pärast Eesti taasiseseisvumist Uppsala Ülikooli juurde.

Marc Antropi peetakse maastikuökoloogia ja maastikualaste uuringute humanistliku traditsiooni üheks olulisemaks edasiarendajaks ning ta on viimased kakskümmend aastat olnud maastikuökoloogia suunanäitajaid maailmas. Antropi suurim teene Tartu Ülikooliga seoses on tema algatatud Genti Ülikooli ja TÜ geograafia eriala üliõpilaste vahetus, mis algas 1999. aastal ja jätkub tänaseni. Ta on viimase viieteistkümne aasta jooksul oluliselt kaasa aidanud TÜ geograafide sulandumisele rahvusvahelisse geograafide suhtlemisse ning maailmas edukalt tutvustanud Tartu Ülikoolis sündinud teaduslikke ideid ning saavutatud tulemusi, sealhulgas Eesti geograafia suurkujude Johannes Gabriel Granö ja Edgar Kanti teaduspärandit.

Alan Roy Katritzky on kaasaja väljapaistvamaid teadlasi orgaanilise keemia valdkonnas ning andnud erakordselt suure panuse kaasaegse orgaanilise keemia, eriti heterotsükliliste ühendite keemia arengusse. Ta on viimase paarikümne aasta jooksul teinud viljakat koostööd Tartu Ülikooli teadlastega, avaldanud kümneid ühiseid teadusartikleid ning –ülevaateid. Tema laboratooriumis on 1993. aastast stipendiaatidena stažeerinud enam kui tosinkond TÜ noorteadlast.

Ari Kokko on tunnustatud teadlane arenguökonoomika ja rahvusvahelise majanduse erinevates valdkondades, eriti välismaiste otseinvesteeringute ülekandeefektide uurimises. Ari Kokko kontaktid Tartu Ülikooliga said alguse 1992. aastal ja jätkuvad tänaseni, seega on ta tuttav juba tervele põlvkonnale Eesti noortele majandusteadlastele. 2002 – 2005 oli ta NORFA külalisprofessor TÜs ja kuulub ka praegu ülikooli majandusteaduskonna doktorikooli nõukokku. Lisaks Tartu Ülikoolile on Kokko loengutega esinenud ja nõustanud ka Eesti Panka.

Lisainfo: TÜ akadeemiline sekretär Ivar-Igor Saarniit, tel 737 5605

Anneli Maaring