TÜ osaleb ülemaailmse tasuta keskkonnaandmete portaali loomisel

Novembri algul toimus Pekingis Maa jälgimisetöörühma (Group on Earth Observations - GEO)aastakoosolek, millest võttis Eesti esindajana osa ka TÜ Mereinstituudi juhtivteadur Tiit Kutser. GEO on loomas ülemaailmset keskkonnaandmete portaali, mis oleks riikidele tasuta kättesaadav. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39144","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Tiit Kutseri sõnul lihtsustab eri andmebaaside liitmine ühte globaalsesse süsteemi oluliselt teadlaste tööd, kes saavad nüüd suurema vaevata kasutada andmeid, millele varem puudus üldse ligipääs või mille leidmine erinevate riikide andmebaasidest oleks tähendanud suurt ja aeganõudvat tööd. "Portaal hakkab pakkuma õigeaegset, kvaliteetset ja pikki ajavahemikke hõlmavat keskkonnaalast teavet, mis peaks aitama valitsustel ning rahvusvahelistel organisatsioonidel langetada pädevamaid Maa elukeskkonda ja inimeste tervist puudutavaid otsuseid," ütles Kutser.

Esimese viie tegutsemisaasta jooksul on GEO saavutanud suure läbimurde eelkõige inimeste mõtlemises. Veel hiljaaegu hoidsid riigid oma keskkonnaseireandmed enda teada ning enamus kosmoseagentuure kasseeris satelliidipiltide eest suuremat või väiksemat tasu. Tiit Kutseri sõnul on nüüd aga hakanud USA eeskujul ka mitmed teised riigid oma satelliitide ning seireprogrammide andmeid jagama. Seni suurim "vabanenud" andmebaas on Landsat seeria satelliitide ligi 40-aastane arhiiv, mille abil on võimalik uurida paljusid protsesse, näiteks taimkatte muutusi nende aastakümnete jooksul. "Euroopa Kosmoseagentuur ja Euroopa Komisjon on omapoolse panusena otsustanud kõigile kättesaadavaks muuta oma tulevaste Sentinel seeria satelliitide andmed. Ka Eesti seireprogrammi tulemused on avalikud aga plaanis on liita meie andmebaasid ka GEO portaaliga, et veelgi hõlbustada nende kasutamist globaalses mastaabis," lisas Kutser.

Group on Earth Observations (GEO)on valitsustevaheline organisatsioon, mille eesmärgiks on teostada Maa igakülgseid, kooskõlastatud ja pidevaid vaatlusi satelliitidelt, lennuvahenditelt, laevadelt ning vees, õhus ja maismaal paiknevate mõõtesüsteemide abil mõista õppida paremini ennustama Maa kui süsteemi käitumist. GEO tegevusvaldkondade hulka kuuluvad inimeste tervist ja heaolu puudutavate keskkonnafaktorite mõistmine, energiaressursside tõhusam kasutamine, kliimamuutused, bioloogilise mitmekesisuse säilitamine jne. Eesti on GEO liige alates 2008. aastast.

Rohkem infot: http://www.earthobservations.org
http://www.geoportal.org

Lisainfo: Tiit Kutser, TÜ Eesti Mereinstituudi kaugseire ja mereoptika juhtivteadur, tel 671 8947, tiit.kutser@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee