TÜ polaaruurija pilt Nature fotokonkursi võitjate seas

Tartu ülikooli polaaruurija Timo Palo pilt jääpangal askeldavatest uurijatest jõudis prestiižse teadusajakirja Nature korraldatud fotokonkursi „Teadlased tööpostil võitjate hulka. Konkursile esitati 170 tööd, millest valiti välja viis parimat.

Palo tegi pildi „Teadlased jääl“ 2010. aastal Hiina uurimislaeva Xue Long (Lumedraakon) pardal Põhja-Jäämerel viibides.

Kalasilmobjektiiviga tehtud foto aitab Timo Palo sõnul edasi anda Arktika suurust. „Me teame, et Põhja-Jäämeri on maakera ülaosas. See on nagu meie planeedi katus,“ ütles Palo ajakirjale Nature antud intervjuus. Nii aitab laia vaateväljaga objektiivi moonutus seda katust omamoodi visualiseerida ning tuua esile selle pinnal olevaid pragusid.

Palo on aastate jooksul jälginud selle maailmanurga dramaatilisi muutusi. Õhutemperatuurid Arktikas tõusevad tema sõnul kaks korda kiiremini kui kusagil mujal maailmas. „Merejää upub. Teadlasena ei saa sa teha mingeid lõplikke järeldusi enne, kui sa ei ole andmeid põhjalikult analüüsinud. Aga silmaga on see ometi näha. Ja kui sa saad pildi peale midagi, mis inimesi liigutab, siis võib sellel olla palju rohkem mõju kui keegi sõnades kunagi suudaks väljendada."

Fotokonkursi võidutööd ilmusid ajakirja Nature 4. mai numbris. Varasemalt on Timo Palo sama pildiga võitnud ka Eesti teadusfoto 2011 konkursi.

Kadri Kunnus
Tartu ülikooli avalike suhete peaspetsialist