TÜ professor Irja Lutsar asutas teaduspreemia eest Laste Kliiniliste Uuringute Fondi

TÜ meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professori loodud stipendiumifondi eesmärk on tunnustada laste kliiniliste uuringutega tegelevaid arste, teadlasi ja üliõpilasi. Fondi statuut allkirjastati möödunud reedel toimunud Eesti Lastearstide Kongressil.

Stipendiumifondi loomisega tunnustab Lutsar arstiteaduskonna doktorante, arst-residente, õppejõude ja praktiseerivaid arste, kes on jooksval aastal avaldamiseks esitanud, avaldanud või ette kandnud laste kliinilisi uuringuid käsitleva silmapaistva teadustöö. "Tahaksin stipendiumi kaudu tunnustada ja ühtlasi innustada noori kolleege tegelema teadusuuringutega ja ka avaldama oma töö tulemusi. Samuti loodan, et see fond innustab ka teisi inimesi, kellel pediaatria südames on, annetama ning hiljem on võimalik toetada ka teadusuuringuid," ütles professor Lutsar.

Prof Lutsar pälvis tänavu riigi teaduspreemia, millest 30 000 krooni ongi loodava stipendiumifondi algkapital. Uue fondi asutaja soovil suunatakse pool summast otse stipendiumide maksmiseks ja teine pool investeeritakse tuleviku tarvis. Tegemist on avatud fondiga, kuhu saavad annetusi teha kõik, kellele fondi eesmärk südamelähedane.

Irja Lutsar lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 1978. aastal ja on aastaid töötanud lastearstina Võrus ja TÜ Lastekliinikus, täitnud nii osakonna juhataja kui ka peaarsti asetäitja kohuseid. 1995. aastal kaitses ta meditsiinidoktori kraadi. 2004. aastast on Irja Lutsar Tartu Ülikooli mikrobioloogia ja viroloogia professor. Käesoleval ajal juhatab ta TÜ arstiteaduskonna mikrobioloogia instituuti. Irja Lutsari teadustöö on seotud infektsioonhaiguste patogeneesi ja raviga langenud immuunsusega iskutel – peamiselt vastsündinutel ja HIV positiivsetel isikutel.

Lisainfo:
Ruth Kotsar, Tartu Ülikooli Sihtasutuse juhatuse liige, tel 521 6820, e-post ruth.kotsar@ut.ee
Irja Lutsar, Tartu Ülikooli mikrobioloogia ja viroloogia professor, tel. 737 4171, e-post irja.lutsar@ut.ee

Lugupidamisega

Mehis Tuisk