Autor:
Andres Tennus

TÜ professor Sara Bédard-Goulet räägib üleilmastumisest kirjanduse näitel

Teisipäeval, 29. mail kell 16.15 peab Tartu Ülikooli romanistika professor Sara Bédard-Goulet ülikooli aulas ingliskeelse inauguratsiooniloengu teemal „Moodsa maailma asustamine: Jean Echenoz’ romaanid“.

Professor Bédard-Goulet esitab oma loengus Prantsuse kirjaniku Jean Echenoz’ (snd 1947) romaani „Nous trois“ („Meie kolm“, 1992) kirjandusliku analüüsi, et näidata, mis juhtub ruumi ja kohtade asustamisega siis, kui Maa ise sekkub armukolmnurka. Echenoz’ romaanid, mida autor ise määratleb geograafilistena, aitavad eriti hästi mõtiskleda asustuse ja selle tänapäevase tähenduse üle.

Ajal, mil kujutluspildid globaalsest külast on tegelikkuses asendunud üleilmastunud maailmaga ja mil oleme keskkonnahoiatuste juurest jõudnud ökoloogiliste katastroofideni, saame viimaks aru, et meie planeet ei ole lõputu. Kirjandusteostes pakutakse sissevaadet asustusprotsessidesse, lähtudes sellest, et igasugune ruumipraktika on võimalik ainult tänu representeerimisele ja kujutlusvõimele. Objektiivset ruumi kui sellist ei ole olemas, kuigi modernismiajastul on püütud seda tekitada.

Professor Sara Bédard-Goulet on saanud Prantsusmaal Toulouse’i Ülikoolis 2012. aastal prantsuskeelse kirjanduse alal doktorikraadi. Ta jätkas seal teadustööd ning sai 2015. aastal Kanada Sotsiaalteaduste ja Humanitaaria Teadusnõukogult (SSHRC) järeldoktorantuuri grandi. Ta töötas kaks aastat Kanadas Québeci Ülikoolis Montréalis (UQAM) ja tegeles projektiga, mis käsitles tänapäeva asustust Echenoz’ romaanides. Aasta hiljem sai ta SSHRC-lt järgmise grandi ning juhtis kuni 2018. aasta kevadeni teadusprojekti „Nüüdisaegsed kehad ja elamise ruum“. Kuni Tartu Ülikooli „ASTRA“ professoriks valimiseni osales ta UQAM-is järeldoktorantuuri ajal projektis, milles analüüsiti kirjanduse ja kino performatiivset suhet.

Romanistika professori Bédard-Goulet’ tööd Tartus toetatakse Tartu Ülikooli „ASTRA“ projektist „PER ASPERA“, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Lisainfo: Sara Bédard-Goulet, Tartu Ülikooli romanistika professor, 5303 2175, sara.bedard-goulet@ut.ee

David Reynolds

Cambridge'i ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

Arvamusfestival