TÜ raamatukogu tutvustab avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni võimalusi

21.–27. oktoobril leiab Tartu ülikooli raamatukogus aset järjekorras juba neljas ülemaailmne open access'i nädal, mis kutsub tutvuma avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni võimalustega. Nädala raames on avatud infolauad, toimuvad infotunnid ning rahvusvaheline open access paneeldiskussiooniga seminar.

Tartu ülikooli raamatukogu open access'i nädala üks eesmärke on tutvustada Tartu ülikooli õppejõududele ja teadlastele digitaalarhiivi DSpace, kus on võimalik publitseerida, arhiveerida ja teha kättesaadavaks teadustöö tulemusi, õppematerjale, ettekandeid jms. Teine eesmärk lähtub vajadusest arendada riiklikul tasandil sisulist diskussiooni teadusinformatsiooni publitseerimisest avatud juurdepääsuga.

Neljapäeval, 24. oktoobril toimub infopäev. Koostöös Tartu ülikooli kirjastusega näidatakse päeva jooksul raamatukogu poolt pakutavaid võimalusi avatud juurdepääsuga publitseerimiseks. Kell 10.00 ja kell 16.00 (infotunnid on dubleerivad) toimuvad autoritele ja toimetajatele infotunnid (ruum 243), kus käsitletakse publitseerimisega seonduvaid õigusi, litsentse ja kujunenud praktikaid. Külalisesineja on Reet Adamsoo, TÜ intellektuaalse omandi valdkonna jurist.

Reedel, 25. oktoobril algusega kell 10.00 toimub TÜ raamatukogu konverentsisaalis paneeldiskussiooniga seminar „Teadusinfo ja -andmed – avatud mõtteviis, uued võimalused". Seminaril arutletakse järgmiste küsimuste üle:

• Millised on Eesti riikliku teaduse rahastaja ja Euroopa komisjoni seisukohad?
  • Kuidas on loodud avatud juurdepääsu regulatsioone erinevates ülikoolides ning mida on need endaga kaasa toonud?
  • Miks ja kuidas tehakse teadusandmed (open data) avatuks?
  • Millised on Eesti riikliku teaduse rahastaja seisukohad?
  • Kuidas toimivad tänased avatud teadusandmete andmebaasid?

Need küsimused ja paljud teised leiavad käsitlemist ettekannetes ja paneeldiskussioonis, kus osalevad TÜ teadlased ja teaduspoliitika valdkonna esindajad. Väliskülalisteks on Iryna Kuchma (EIFL OA programmjuht), Ricardo Saraiva (Minho ülikooli raamatukogu repositooriumi juhataja) ja Pekka Olsbo (Jyväskylä ülikooli raamatukogu kirjastamise koordinaator).

Raamatukogu suures saalis on nädala jooksul avatud

• Open access'i infolaud
  • TÜ digitaalarhiiv DSpace’is infolaud
  • TÜ kirjastuse infolaud
  • EOD teenuse infolaud
  • Põhja-Ameerika ülikoolide teabekeskuse infolaud

Kõik huvilised on oodatud! Üritustel osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine TÜ raamatukogu kodulehel.

Rohkem infot open access'i nädala programmi kohta leiab TÜ raamatukogu kodulehelt.

Lisainfo: Elena Sipria-Mironov, TÜ raamatukogu projektijuht, tel: 737 5750, e-post: elena.sipria-mironov@ut.ee

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja