TÜ raamatukogus avati J. W. Krause joonistuste näitus

Näitus on Tartu Ülikooli raamatukogu ja ülikooli kunstimuuseumi ühisprojekt, millega tähistatakse 250 aasta möödumist ülikooli arhitekti professor Johann Wilhelm Krause (1757–1828) sünnist käesoleva aasta 1. juulil. Ühisprojekti teine osa, J. W. Krause arhitektuurijooniste näitus, avatakse TÜ kunstimuuseumis 7. juunil 2007.

Sisult ja vormilt mitmekesised joonistused kannavad endas tähelepanuväärset kultuuriloolist väärtust. Suuremalt jaolt küll jäljendused, toovad need meieni 18. sajandi lõpu ja 19. sajandi alguse pildimaailma selle värvikas mitmekesisuses – alates figuurivisanditest, allegoorilistest kompositsioonidest ja raamatuillustratsioonidest ning lõpetades arvukate vaadetega ajaloolistest ja looduskaunitest paikadest üle kogu maailma. Krause joonistused annavad meile aimu tema otsingutest, eeskujudest ja eelistustest, olles ühtlasi illustratsiooniks tema eluloole ning luues laiema tausta Johann Wilhelm Krause kui arhitekti mõistmiseks.

Eesti kunsti- ja kultuurilukku on Johann Wilhelm Krause läinud eelkõige Tartu ülikooli arhitektina – ülikooli peahoone, anatoomikumi, raamatukogu ja tähetorni ning mitmete teiste hoonete loojana. Alles viimase paarikümne aasta jooksul on kunstiteadlase Juhan Maiste juhtimisel enam tähelepanu pööratud Krause loomingule ka kujutava kunstnikuna. Ülikooli raamatukogu kunstikogusse kuulub ligi 700 Krause loodud joonistust, mis on valminud enam kui 40 aasta jooksul, alates tema saabumisest Liivimaale 1784. aastal kuni surmani. Suurem osa neist jõudis raamatukogusse 1870. aastal tema poegade Sigismund ja Rudolph Krause kingitusena ülikoolile.

Avamisele eelnevad ettekanded raamatukogu auditooriumis 202 algusega kell 15, kus saavad sõna kunstiajaloo professor Juhan Maiste ja arhitekti järeltulija Johann Wilhelm von Krause.

Näitus on osa Tartu Ülikooli 375. aastapäevale pühendatud üritustesarjast ja jääb avatuks kuni 21. septembrini 2007.

Lisainfo: Moonika Teemus, tel 737 5745, moonika.teemus@ut.ee

Anneli Maaring