TÜ raamatukogus on avatud TÜ tudengite loodud fotonäitus „Ukraine. Euromaidan“

17. märtsist 31. märtsini on TÜ raamatukogu 3. korrusel avatud fotonäitus „Ukraine. Euromaidan“. Näituse eesmärk on pakkuda fotode kaudu Ukrainas toimuva kolme protestikuu ajalugu: selle rahumeelsest algusest kuni traagilise lõpuni.

Ukraina protestiliikumine tegi algusest peale läbi (alates 21.11.13) mitmesuguseid mastaapseid teisenemisi. Kõik algas rahuliku demonstratsiooniga Kiievis, toetamaks Ukraina integratsiooni Euroopa Liiduga. Märulipolitsei agressiooni järgselt (30.12.2013), kui ööpimeduses rünnati järele jäänud aktivistide rühmi, kasvas protestijate arv aga märkimisväärselt kuni 800 000-ni ja nad hakkasid ehitama barrikaade Kiievi keskossa, et nõnda end edasiste rünnakute eest kaitsta.

Euromaidanil arenes välja oma seesmine struktuur: oli kokkasid, arste, enesekaitserühmi ja teisi – kõik nad hoidsid barrikaadide keskel eksisteerivat kollektiivset keha „elus“. Edasisi teisenemisi kutsusid esile Ukraina parlamendi poolt heaks kiidetud protestidevastased seadused (16.01.2014). Algasid kokkupõrked politsei ja protestijate vahel: politsei kasutas veekahureid ja kummikuule, et protestijaid vaigistada; mõned politseibussid põletati. Nende kokkupõrgete jooksul kaks protestijat tapeti (22.01.2014), asjaolu, mis märkis järjekordset ilmekat etappi Euromaidani arengus: ulatuslikud protestid laienesid Kiievist üle kogu Ukraina.

Parlament lõpuks küll tühistas mõned protestivastastest seadustest ja nii loodeti, et situatsioon stabiliseerub. Sellest hoolimata olid peamagistraalid Kiievisse politsei poolt blokeeritud, Kiievi metroo suletud ja algas märulipolitsei rünnak Maidanile. Vägivaldsed lahingud linna keskosas tõid kaasa üle 100 ohvri (19.-20.02.2014). President Yanukovych allkirjastas opositsiooniliidritega kompromissettepaneku, kuid põgenes Kiievist juba järgmisel päeval, Ukrainast üldse aga päevi hiljem.

Revolutsioon Kiievis on saavutanud oma eesmärgi, ent valusa hinnaga. Siiski, situatsioon Ukrainas on endiselt ebastabiilne. Vene väed on Krimmi poolsaarele sisse tunginud ja teostatakse ulatuslikke provokatsioone nii riigi ida- kui ka lõunaosades. Seega, võitlus demokraatliku tuleviku eest pole veel kaugeltki lõppenud, olgugi, et selle keskmeks pole enam Euromaidan.

Näituse koostasid TÜ üliõpilased: Kateryna Pavlyk, Mariana Semenyshyn, Oleg Sobchuk, Lena Sologub.

Lisainfo: Kersti Kuusemäe, TÜ raamatukogu sekretär, tel 737 5703, e-post: kersti.kuusemae@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392