TÜ raamatukogus saab nautida Moskva noorte raamatuillustraatorite loomingut

31. märtsini 2015 on TÜ raamatukogu 2. korrusel avatud näitus „Pühendatud raamatule“, mis annab võimaluse tutvuda Moskva noorte raamatuillustraatoritega.

2015. aasta on Venemaal kuulutatud kirjanduse aastaks. See tähendab, et tähelepanu pööratakse nende kirjanike elule ja loomingule, kelle nimega seostuvad kõik raamatu olemise vormid kogu oma mitmekesisuses. Raamatutesse pandud kirjanike looming ja elu jõuab meieni kunstnike kaasabil, kelle loomingulised avastused saavad oma kuju illustratsioonides.

Näitus „Pühendatud raamatule“ tutvustab Ksenia Aleksejeva, Aleksandra Pavlova, Tatjana Karpi, Daria Kravtšuki, Julia Leonõtševa, Jevgenia Lotsmanova, Aleksandra Ponomarjova, Jekaterina Rjabinina, Nadežda Tšehhonina ja Asja Ševarova loomingut.

Nad kõik on Puškini muuseumi-kaitsealaga seotud alates ülikooliajast, mil läbisid seal oma loomingulise praktika Vene Kunstiakadeemia liikmete Boriss Diodorovi ja Nikolai Voronkovi juhendamisel.

Mihhailovskojes toimusid ka noorte kunstnike esimesed näitused. Sõpruskonna koostöö esimeseks tulemuseks sai kunstialbum „Tee Puškini juurde“, millesse on koondatud nende diplomitööd, kus graafikas on jäädvustatud Puškini kaitseala muuseumid, pargid ja maastikud.

Iga näitusel eksponeeritud töö annab tunnistust kõrgest professionaalsusest, vastutustundlikust ning tähelepanelikust suhtumisest illustratsiooni žanri, kirjanduslikku teksti ja raamatutesse tervikuna. Tänu illustratsioonidele saab teksti mõju täiendust säravast visuaalist, see kujundab lugeja maitset ning ilumeelt. Nii mõjub iga pilt omalaadse kutsena neid raamatuid uuesti avastama.

A. S. Puškini muuseum-kaitseala Mihhailovskojes tegeleb suure vene poeedi ja kaasaegse vene kirjanduskeele alusepanija elu ja loominguga. Juba üle saja aasta vesteldakse külastajatega poeedi teoste sünnilugudest ning sellest, kuidas loomingus peegeldub tema ümbrus. Igal aastal külastab muuseumi umbes 300 000 inimest ning igaüks võib tsiteerida midagi Puškini poeetilisest pärandist.

Lisainfo: Ilona Smuškina, TÜ raamatukogu turundusjuht, tel 737 5749, 515 3387, e-post: ilona.smuškina@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja