TÜ-s peab avaliku loengu ajukoore püramiidrakke uuriv maailma juhtivteadlane

Neljapäeval, 20. juunil kell 11 peab Tartu ülikooli sotsiaal- ja haridusteaduskonnas (Lossi 36-215) avaliku loengu ajukoore püramiidrakkude töömehhanisme uurivate maailma juhtivteadlaste hulka kuuluv dr Matthew Evan Larkum.

Dr Larkum keskendub oma ingliskeelses loengus "A cellular mechanism for cortical binding with implications for conscious perception" ajukoore püramiidrakkude töömehhanismidele, nende rollile taju- ja teadvusprotsessides ning vaatleb, kuidas need mehhanismid osalevad suuremates närvivõrgustikes viimaste alusmoodulitena.

Matthew Larkum on maailma juhtivaid spetsialiste kaltsiumiioonide vahendatud dendriidispaikide alal. Tema uurimisteemade ring on mitmekülgne. Sinna alla kuuluvad: neurobioloogia, aju rakubioloogia, närvivõrgud ja neurokomputatsioon, ajukoore püramiidrakkude dendriitide bioelektriliste protsesside uurimine, anesteetikumide mõju rakutaseme protsessidele, optiliste meetodite arendamine ja rakendamine kortikaalsete neuronite aktiivsuse uurimiseks (sj in vivo), tajunähtuste modelleerimine mikrovõrgustike aktiivsuse abil. Inimkatsed, loomkatsed; uurimused in vivo, in vitro, in silico.

Dr Larkum on lõpetanud Sydney ülikooli. Ta kaitses PhD Berni ülikoolis ning oli järeldoktorantuuris Max Plancki meditsiiniuuringute instituudis Heidelbergis, kus tema mentoriks oli Nobeli meditsiini ja füsioloogia preemia laureaat (1991) Bert Sakmann. Matthew Larkum on muuhulgas teadustööd teinud Humboldti ülikoolis ja Neuroscience teaduskeskuses Berliinis. Larkum on pälvinud auhinna Robert Bing Prize (2010), Pfizer’i auhinna parima neuroteadusliku töö eest (2007), Theodor Koch’i auhinna (2006) ning nimetatud Šveitsi rahvusliku teadusfondi professuuri ametikohale (2004).

Tema teadustöid, millele on viidatud üle 100 korra on avaldanud 14. Ta on publitseerinud korduvalt ajakirjades Nature, Science, Nature Neuroscience, Trends in Neurosciences, PNAS, Neuron, The Journal of Neuroscience, Current Opinion in Neurobiology, Cerebral Cortex jne.

Tema teadustöö ja -avastused on huvipakkuvad eelkõige ajuteadlastele, käitumisteadlastele, füsioloogidele, (neuro)geneetikutele, matemaatikutele ja infoteadlastele, kes tegelevad närviprotsesside mudeldamisega.

Loeng toimub TÜ käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikooli raames. Loe lisa doktorikooli kohta Tartu ülikooli kodulehelt.

Lisainfo: Talis Bachmann, TÜ kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professor, tel: 627 1891, e-post: talis.bachmann@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392